Художник Джеф Кунс зізнався, що зробив свою інсталяцію зі статуетки української художниці

КультураРоман Ганкевич, 26 травня 201711470
Художник Джеф Кунс зізнався, що зробив свою інсталяцію зі статуетки української художниці
фото The Telegraph
Балерина Джефа Кунса в Нью-Йорку (ліворуч) і статуетка «Оленка на пуфіку» Оксани Жникруп (праворуч)

Відомий американський художник Джеф Кунс, який розмістив у центрі Нью-Йорка величезну надувну статую балерини, зізнався, що відтворив її за мотивами роботи української художниці Оксани Жникруп. Про це пише британське видання The Telegraph.

«Ми знаємо про роботу Оксани Жникруп і маємо ліцензію на використання її в роботі містера Кунса», - заявив речник американського художника.

Заява офіційного представника пролунала після того, як у мережі розгорівся скандал про дуже близьку схожість нової скульптури Кунса з порцеляновою статуеткою української майстрині, виконаною кілька десятків років тому.

22 травня грузинський художник Ладо Почхуа написав на своїй сторінці у Facebook: «Джефф Кунс знову відзначився. Збільшив (за допомогою асистентів, сам він ніколи ні пластилін, ні олівець в руки не брав) порцелянову статуетку української майстрині Оксани Леонтіївни Жникруп і виставив у Рокфеллер-центру. Кунс настільки поганий і безнадійний, що поруч з ним навіть Зураб Церетелі виглядає як Джанлоренцо Берніні...»

Це повідомлення зауважив відомий художник Олександр Ройтбурд і поширив його на своїй сторінці. Ройтбурд додав, що Джеффа Кунса бездарним не вважає і навіть радий, що той так популяризує українське мистецтво: «Сподіваюся, він вказав джерело? Якщо забув, то я порекомендував би державі Україна подати на нього в суд. Авторські права Оксани Жникруп ще діють, у неї начебто є спадкоємці».

Між тим, в офіційному коментарі під час відкриття інсталяції «Балерини, яка сидить» у Кунса зазначено, що він надихався від скульптури, яку було «знайдено на російській фабриці наприкінці ХХ сторіччя».

Слід зазначити, що Оксана Леонтіївна Жникруп народилася в Читі в 1931 році, але більшу частину життя прожила в Києві, де опинилася після навчання в Одеському художньому училищі ім. М. Грекова і декількох років роботи на Баранівському фарфоровому заводі. З 1955 по 1987 рік вона працювала скульптором на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, де створювала малі скульптури, розписи і посуд. Колекціонери цінують її роботи за ліричність, яку видно в одних тільки назвах: «Любить не любить», «Травнева ніч»; «Чаювання»; «Ординарець»; «Балерини. Перед виступом»; «Пастушка і сажотрус»; «В антракті»; «Рушничок». Оксани Жникруп померла у 1993 році, а її справу зараз продовжує донька Леонтина Владиславівна Лозова, теж скульптор-фарфорист.

За три дні, поки розвивається скандал, принаймні два західних видання, авторитетне The Art Newspaper та незалежне Artdependence, розповіли про Оксану Жникруп як про справжнього автора «Балерини». Як повідомили Artdependence, нью-йоркська галерея Gagosian, що представляє Джеффа Кунса поки ніяк не прокоментувала цю історію.

Додамо, надувна скульптура 62-річного Джеффа Кунса під назвою «Балерина, яка сидить» встановлена поблизу Рокфеллер-Центру в Нью-Йорку. Вона має майже 14 метрів заввишки. Американський художник відомий своїми кітчами, великомасштабними репродукціями побутових предметів, в тому числі серії, яка відтворює надувних тварин.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук