Відповідальним за збиття літака МАУ на початку січня поблизу Тегерана є оператор ракетної системи, який порушив правила дій ведення вогню «без отримання дозволу» у сформованих на той час умовах.
Про це 23 травня повідомив колишній іранський законодавець Махмуд Садекі, посилаючись на відповідь на його запит від міністра оборони Ірану, бригадного генерала Аміра Хатамі, пише «Радіо Свобода». За словами Садекі, він надіслав запит ще 23 квітня, але отримав відповідь лише напередодні.
Оператора ракетної системи звинувачують у тому, що він, імовірно, не спілкувався з командним центром, покладаючись на «нечітку інформацію» від Міністерства оборони, коли ухвалив рішення про запуск ракети. Садекі зазначив, що хотів отримати від міністра оборони Ірану роз’яснення причин «відсутності координації в національній мережі протиповітряної оборони», що призвела до пуску двох ракет в український літак.
У свою чергу заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін в коментарі «Радіо Свобода» сказав, що українська сторона досі не отримала жодних офіційних повідомлень від влади Ірану щодо причин збиття літака МАУ. За його словами, міжнародно-правова відповідальність за збиття лайнера лежить на іранській стороні.
«Ми говоримо про покладання міжнародно-правової відповідальності на іранську сторону, саме тому всі факти мають бути підтверджені відповідними рішеннями суддів, вступити в законну силу. Ми, як країна, яка є основною потерпілою від трагедії, маємо отримати доступ максимальний до всієї інформації розслідування, переконатись в тому, що воно проведено об’єктивно і ґрунтується на неупереджених оцінках відповідних органів влади іранської сторони. Цю позицію поділяє не лише Україна, а й всі ініші постраждалі держави», – додав дипломат.
Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули.
Іран визнав, що збив український літак, лише 11 січня. 27 січня The New York Times повідомила, що високопоставлені військові Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) протягом трьох днів приховували від президента Ірану Хасана Рухані факт ракетного удару по пасажирському літаку. 14 січня Верховна Рада України поклала повну відповідальність за катастрофу на владу Ірану.
Тегеран відмовляється передати Києву чи іншим країнам бортові самописці збитого літака для розшифровки. Крім того, після публікації в українських ЗМІ розмови диспетчера аеропорту з пілотом іншого літака, який став свідком влучання ракети в український літак, Іран заявив, що припиняє ділитися з Україною доказами в цій справі.
11 березня МЗС України повідомило про те, що Іран погодився передати Україні «чорні скриньки», проте відтоді більше інформації про це не було.
4 квітня іранські військові посадовці повідомили, що у справі про збиття українського лайнера затримана одна людина, яка перебуває під слідством.