Іранська сторона пропонує Україні підписати меморандум про взаєморозуміння у справі про збиття літака МАУ біля Тегерана 8 січня. Проект документу надіслали Міністерству закордонних справ.
Як повідомляє іранська служба «Радіо Свобода», «Радіо Фарда», згідно з меморандумом, Україна та сім’ї загиблих зобов’язуються відмовитися від права позиватися до судів проти Ірану у відповідь на виплату компенсацій та оприлюднення даних «чорних скриньок» після їх аналізу. Крім того, вони мають погодитися з «людською помилкою» як причиною катастрофи.
«Радіо Фарда» зазначає, що у МЗС України на запит прокоментувати цю інформацію поки що не відповіли. Проте у Twitter міністр закордонних справ Дмитро Кулеба написав, що переговори з Іраном тривають.
«Повідомлення ЗМІ про меморандум Ірану варто сприймати як... повідомлення ЗМІ. Переговори тривають. Працюємо для отримання "чорних скриньок»" Ключове для нас: встановлення справедливості, виплата компенсацій родинам, притягнення до відповідальності згідно норм міжнародного права», – повідомив він.
У свою чергу, експерт з авіаційного права Андрій Гук каже, що Іран за допомогою меморандуму може намагатися роз’єднати країни, чиї громадяни загинули в авіакатастрофі. За його словами, вказування людської помилки як причини катастрофи не означає, що іранська сторона бере на себе відповідальність за неї, а свідчить про те, що Іран вважає її розслідування і супровідні судові процеси внутрішньої справою, яку варто розслідувати виключно в Ірані.
Крім того, Андрій Гук говорить, що меморандум залишає відкритим питання про виплату компенсацій Іраном родинам загиблих та МАУ: у документі не зазначено, хто є відповідальним за ці виплати, немає чітких зобов’язань іранської сторони та їхніх строків, а також арбітражної процедури, якщо країни не дійдуть згоди.
Також проект меморандуму передбачає, що Іран може дозволити участь міжнародних експертів у розшифровуванні «чорних скриньок», лише якщо визнає, що не може зробити це самостійно. Проте, за словами Андрія Гука, досі було зрозуміло, що іранська сторона не співпрацює щодо цього і не здатна або не хоче розшифровувати дані з бортових самописців збитого літака.
Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули.
Іран визнав, що збив український літак, лише 11 січня. 27 січня The New York Times повідомила, що високопоставлені військові Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) протягом трьох днів приховували від президента Ірану Хасана Рухані факт ракетного удару по пасажирському літаку. Генерал КВІР Амір Алі Хаджизаде став першим високопоставленим військовим, який дізнався про допущену помилку з літаком. Саме він 11 січня взяв публічно на себе відповідальність за авіакатастрофу.
14 січня Верховна Рада України поклала повну відповідальність за катастрофу українського Boeing 737 авіакомпанії МАУ в Тегерані на владу Ірану. Того ж дня в Ірані повідомили про арешт кількох людей, причетних до трагедії. В опублікованому 24 січня інтерв’ю Der Spiegel міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф сказав, що військовий, який помилково збив літак МАУ ракетою на околицях Тегерана, перебуває у в’язниці.
Тегеран відмовлявся передати Києву чи іншим країнам бортові самописці збитого літака для розшифровки. Крім того, після публікації в українських ЗМІ розмови диспетчера аеропорту з пілотом іншого літака, який став свідком влучання ракети в український літак, Іран заявив, що припиняє ділитися з Україною доказами в цій справі.
11 березня МЗС України повідомило про те, що Іран погодився передати Україні «чорні скриньки», проте відтоді більше інформації про це не було.