Іран відмовився засудити до довічного терміну винних у катастрофі літака МАУ

17:59, 14 листопада 2020

Іран затягує розслідування катастрофи українського авіалайнера Boeing 737, який був збитий «Вартовими ісламської революції» неподалік від Тегерану в січні. Про це повідомив заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов у письмовому коментарі Reuters.

«Наша попередня юридична оцінка трагедії є особливо тяжким злочином, коли 176 мирних жителів були вбиті з використанням військової техніки. Максимальне покарання – довічне ув'язнення, компенсаційні виплати постраждалим і авіакомпаніям за зруйнований літак. Ця наша позиція є неприйнятною для Ірану, але вони нічого не роблять, щоб надати нам деталі і факти для іншої класифікації злочину», – сказав Мамедов.

За його словами, Україна піде «паралельним шляхом», якщо її вимоги не будуть виконані, не уточнивши, що саме мається на увазі.

Заступник генпрокурора також заявив, що Іран не відповів на запити про спільні слідчі дії або про дозвіл безпосередньо зв'язатися з іранською військовою прокуратурою.

Мамедов наголосив, що хоче побачити результати на наступному раунді переговорів 3 грудня.

«У нас досі немає офіційно підтвердженої позиції Ірану. Вони не говорять «ні», але їхнє « так» не приносить прогресу», – сказав заступник генерального прокурора.

Як інформував ZAXID.NET, Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули.

Іран визнав, що збив український літак, лише 11 січня. 27 січня The New York Times повідомила, що високопоставлені військові Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) протягом трьох днів приховували від президента Ірану Хасана Рухані факт ракетного удару по пасажирському літаку. 14 січня Верховна Рада України поклала повну відповідальність за катастрофу на владу Ірану.

Тегеран довго відмовлявся передати Києву чи іншим країнам бортові самописці збитого літака для розшифровки. Лише 12 червня стало відомо, що Іран офіційно запросив у Бюро з розслідування авіакатастроф (BEA) Франції допомогу у розшифровці «чорних скриньок».

Розшифровка «чорних скриньок» літака авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», підтвердила, що лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

«Вартові ісламської революції» заявили, що 8 січня вони збили рейс PS752 «Міжнародних Авіаліній України» випадково, прийнявши його за ракету в той час, коли була висока напруженість у відносинах з США. Адже за п’ять днів до трагедії США вбили командира Революційної гвардії Касема Сулеймані внаслідок удару безпілотника в Іраці. Іранські офіційні особи в минулому пояснювали затримки в розслідуванні технічними питаннями, а також у наслідками пандемії коронавірусу.

Минулого тижня керівна група авіаційного агентства ООН закликала Іран прискорити розслідування, а офіційний представник Ірану заявив, що остаточний звіт про катастрофу буде обнародуваний ближчим часом.