Історики розробили туристичний маршрут найнебезпечнішим шляхом Львівщини

«Глинянський шлях» – це подорож у 150 км закинутими пам'ятками Львівщини

14:49, 31 травня 2017

Музейники Історико-краєзнавчого музею м. Винники пропонують нову екскурсію «Глинянським шляхом». Це подорож у 150 км Глинянським трактом, що здавна вважався для міста найнебезпечнішим, бо ним майже щороку на Галичину рухались татари.

Екскурсія пропонує подивитися на шлях із захопленням: попереду забуті храми, панська садиба та село, де ткали килими чи не в кожній хаті.

«Ми маємо тут і панську садибу XIX ст., ми маємо музей килимарства в Глинянах, ми маємо саме містечко Глиняни, також Золочів. Золочів ми знаємо по Золочівському замку, а місто є просто цікаве. Ми хочемо показати Перемишляни, Винники. Щоб люди побачили, як жили містечка», – розповів заввідділу етнографії Історико-краєзнавчого музею Винників Михайло Лабойко.

Музейники пропонують відвідати архітектурні пам’ятки. Це костел ХVI ст. Святого Войцеха у с. Верхня Білка. А в Глинянах – храм Успіння Богородиці, якому вже, мабуть, чотири століття. У ньому, кажуть, молилися і Хмельницький, і Мазепа. А чудотворний образ Розп'яття Христа – зцілює віруючих від недуг.

«У 1938 році вже був папський офіційний документ Пія XI про те, що дійсно ікона є чудотворною. Їй було надано п’ять папських відпустів. Із того часу місце є офіційно паломницьким», – пояснив міський священик отець Андрій Лукачик.

Також містечко славилося килимарством. Чи не в кожній хаті ткали. Була ткацька фабрика, вироби якої займали перші місяця та брали гран-прі на виставках у Нью-Йорку, Мілані, Парижі.

«Біля цвинтаря був «Хлопський цех». Там працювали чоловіки. Ну, і жінки, але човниковим методом працювали. Вони робили доріжки. Норма в них була досить велика: 25 м2 на місяць. А були такі передовики, що до 30, до 40 м2 робили», – поділилася спогадами мешканка Глинян Марія Крушельницька.

Далі по дорозі – Вижняни. Тут розташований костел Святого Миколая, який відбудовували у різні століття, бо його спалили татари. Його називають «храмом-фрескою»: у ньому неймовірні розписи Марґіт та Романа Сельських.

А в Журавниках запропонують потрапити до панської садиби ХІХ ст. Там із чоловіком жила донька Михайла Тустановського, голови Ради адвокатів у Львові. Місцеві старожили радо розкажуть про панів цікаві історії. У 93-річної бабці Марії Кобилюх дід служив у пана фірманом, а прадід – садівником.

«Там і порічки були, і смородина, а рожі всякі. І такі гарні лавочки. І мав бути пісочок посипаний. То колись казали, що той пан – намісник Львова. А що то було той «намісник» – то я не знаю», – згадує Марія Кобилюх.

Маршрут можна буде подолати і велосипедом. Щоби відправитись у подорож Глинянським шляхом, варто звернутися у Винниківський краєзнавчий музей.