ІТ-парки – драйвер економіки: як інновації створюють креативне місто

11:31, 5 липня 2021

Технології змінюють не лише життя людей, але й інфраструктуру міста та країни в цілому. У 2018 році місцева влада Львова переглянула стратегію розвитку регіону та вирішила перетворити його на креативне місто, адже Львів – у топ-3 найбільших ІТ-центрів України. Його технологічна сфера безперебійно зростає – за три роки вона створила понад 14 тисяч робочих місць у регіоні та збільшилася у кількості ІТ-фахівців на чверть.

Щоб забезпечити попит на робочий простір для компаній, ІТ-кластер у Львові започаткував проєкт Innovation District IT Park. Його резидентами вже є кілька компаній-лідерів національного ринку, а одним із перших учасників стала GlobalLogic. Компанія відкрила біля IT-парку неподалік Українського Католицького Університету новий офіс. Він розрахований на близько 800 спеціалістів, половину інженерів львівської команди. Давайте детальніше розберемось, в чому феномен технопарків та як вони розвивають інфраструктуру й економіку регіону.

Перші парки та їхній розвиток

Перші концепції технопарків зародились в США в 50-х, а сьогодні їх вже сотні у світі. Найвідомішим прикладом такого парку є Кремнієва Долина, яку створили у 1885 році на базі Стенфордського університету. Сьогодні це провідний технопарк світу – його потужності на чверть закривають світовий попит на інноваційні розробки, а на території розташовані офіси компаній-гігантів як Hewlett-Packard, IBM, Cisco та інших.

Кремнієва Долина стала прототипом сучасних ІТ-парків Європи кінця 20-го століття – там вони почали з'являтись саме у 70-х. В Україні поняття технопарку ввели в 1996 році, а вже у 2000 відкрили перші технологічні центри: Інститут монокристалів та Інститут електрозварювання імені Є.О.Патона. З того часу в Україні з’явилося ще 14 центрів інновацій.

Як саме IT-парки впливають на економіку та інфраструктуру міста

Технопарки розбудовують місто та інфраструктуру навколо себе, підвищують науковий потенціал регіону та відкривають додаткові можливості для спеціалістів. Оскільки у світі більш ніж половина технопарків розташована поруч з університетами чи безпосередньо на їхній території, вони можуть залучати студентів до участі у цікавих проєктах. Технологічні центри розвивають молодих спеціалістів – у тому числі через власні освітні програми та тренінги.

Для успішної роботи ІТ-парки мають не лише генерувати ідеї, але й представляти загалу реальні проєкти. Щоб реалізовувати рішення швидше, понад 80% світових ІТ-центрів створюють бізнес-інкубатори. В них інженери тестують свої розробки, обмінюються досвідом й допрацьовують задум, щоб потім залучити інвестиції на масштабне втілення.

Завдяки гнучкості та концентрації спеціалістів, технопарки змінюють бізнес-середовище й IT-індустрію загалом. Так, наприклад, у США понад 60% ВВП країни генерується саме технопарками, адже половина індустріальних компаній країни має там свої офіси. Позитивна динаміка співпраці бізнесу й технологій впливає також на економіку й ринок праці. Так близько 40% робочих місць у світі формується в таких кластерах, при чому чверть усіх спеціалістів залучена в найбільші з них.

Проте, технопарки розвивають регіон не лише створенням нових робочих місць. Вони також сприяють розбудові інфраструктури регіону. Так, в Японії з ІТ-парку Цукуба за кілька десятиліть виросло ціле «наукове місто». Першочергово воно мало розвантажити перенаселений Токіо і стати національним центром наукових розробок. А тепер тут працюють Науково-дослідні інститути (НДІ) у сфері промислових технологій й сільського господарства та Японське агентство аерокосмічних досліджень. В іншій країні, Індії, центром ІТ-технологій є Бангалор, а найстарішим й найпершим міжнародним технопарком – ITPL. Він виник наприкінці 90-х й став центром інновацій для понад 200 компаній, серед яких Microsoft, Oracle, Motorola, Toshiba та інші. Зростаючи сам, технопарк отримав звання найкращого декоративного саду країни у 2008 році, чим змінив і зовнішній вигляд міста.

У Львові розвиток офісних просторів та технопарків не лише змінює місто зовні, але й розвиває IT-сектор та його спеціалістів, а отже й економіку в цілому. Наприклад, сьогодні один львівський IT-спеціаліст створює близько 3 робочих місць в технологічній та суміжних галузях. І якщо ще три роки тому ІТ-фахівців у Львові налічувалось 21 тисяча, то зараз — понад 26 тисяч, згідно з дослідженням IT Research від Lviv IT Cluster.

Зростання сектору технологій допомагає регіону ставати більш інвестиційно привабливим і поліпшує рівень життя громадян. Для успішного функціонування ІТ-парків створюється повноцінна соціальна мережа навколо – школи, новобудови, заклади харчування, спортивні та оздоровчі центри. А тому за сучасних темпів розвитку міст, такі парки означають більше, ніж суто місце концентрації компаній та новацій.