Кабінет міністрів затвердив план деокупації Криму

План передбачає моніторинг порушень прав та свобод людини і допомогу постраждалим від дій окупантів

15:27, 29 вересня 2021

Кабінет міністрів затвердив Стратегію деокупації Криму на засіданні 29 вересня. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у Telegram.

За його словами, «документ стане комплексною дорожньою картою з повернення українського Криму, а уряд залучає до цього питання найкращих експертів та аналітиків з усього світу».

Серед іншого план передбачає постійний моніторинг порушень прав і свобод людини, які здійснює Росія на території окупованого Криму, включно зі зміною демографічного складу населення півострова, їхнє розслідування та вжиття заходів для захисту й відновлення прав, свобод і законних інтересів цих людей.

Рішення також передбачає створення спеціалізованої державної установи «Український національний центр розбудови миру», яка займатиметься збором доказів порушень, пов’язаних із окупацією та збройною агресією Росії.

Окрім того, відповідні державні органи будуть повинні відстежувати інформацію про долю осіб, яких за політичними мотивами переслідує РФ на окупованих територіях, відшкодовувати витрати, пов’язані із їхнім відвідуванням у місцях тримання, а також допомагати членам їхніх родин, у тому числі фінансово. При цьому для подання заяви на виплату одноразової грошової допомоги, забезпечення правової допомоги, а також підтримки репресованих людей та членів їхніх родин передбачається створення онлайн-сервісу.

Також документ пропонує створити Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин на окупованих територіях, посилити міжнародний політико-дипломатичний тиск на РФ, продовжити співпрацю з міжнародними організаціями, судами та іншими органами, привести у відповідність до міжнародних стандартів функціонування санкційних механізмів, виявляти факти незаконної геологічної розвідки надр, розробити нові цифрові послуги для внутрішньо переміщених осіб та мешканців окупованих територій, а також провести інші заходи.

Відповідальними за виконання будуть Мінреінтеграції, Мін’юст, МЗС, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міноборони, уповноважений Верховної ради з прав людини, Офіс генпрокурора, МВС, Нацполіція, представництво президента в Автономній Республіці Крим, Державне бюро розслідувань й інші органи досудового розслідування, а також Об’єднаний центр з координації пошуку.