Уряд продовжив карантин в Україні до 11 травня

Прем’єр-міністр допустив, що карантин можуть продовжити і після 11 травня

13:43, 22 квітня 2020

Кабінет міністрів України на засіданні в середу, 22 квітня, за пропозицією міністра охорони здоров’я Максима Степанова продовжив карантин через пандемію Covid-19 до 11 травня.

Відповідне рішення уряд ухвалив, ґрунтуючись на розрахунках Національної академії наук України. Згідно з ними, в Україні очікуються ще два піки захворюваності на коронавірус: один орієнтовно припаде на кінець квітня, а другий – на період між 3 і 8 травня.

Проект постанови перед засіданням на сайті уряду не оприлюднили, остаточний її текст опублікували лише наступного дня. Як повідомив під час засідання Максим Степанов, уряд додатково дозволив на час карантину проїзд у міському громадському транспорті донорам крові через брак донорської крові в Україні.

Крім того, уряд дозволив повернутися на роботу без проходження медичного огляду тим, хто мав пройти медогляд, але період його проходження припав на період карантину. Вони зможуть пройти медогляд пізніше. Також МОЗ прописав детально правила самоізоляції: хто повинен перебувати в самоізоляції, хто контролюватиме цей процес і як саме, про додаток «Дій вдома» для моніторингу людей у самоізоляції та порядку користування ним тощо.

На початку засідання прем’єр-міністр України Денис Шмигаль також розповів, що уряд вже розробив план поетапного виходу з карантину, який складається з п’яти етапів. Він почне діяти за умови, що кількість хворих упродовж десяти днів не зростатиме більше, аніж на 5%, а лікарні будуть заповнені хворими на коронавірус менш ніж на 50% (зараз вони заповнені такими хворими на 10%).

За словами прем'єра, до 11 травня уряд зобов’язався:

  • збільшити кількість ПЛР-тестувань на коронавірус;
  • покращити забезпечення медиків і лікарень усім необхідним для лікування коронавірусу;
  • створити нові правила функціонування закладів обслуговування населення (обов’язкове соціальне дистанціювання, обов’язковий масковий режим і постійну дезінфекцію приміщень);
  • пом’якшити умови обсервації для низки громадян, її замінять самоізоляцією з електронним контролем.

«Якщо все буде добре, якщо епідеміологічна ситуація буде сприятливою, то 11 травня ми зможемо говорити про відкриття парків і скверів, закладів торгівлі непродовольчими товарами, частини об’єктів побутових послуг і, можливо, інші пом’якшувальні заходи, які також будуть анонсовані у залежності від розвитку ситуації в перших числах травня», – сказав Шмигаль.

У кінці засідання уряду він додав, що питання пом'якшення карантину ще обговорюватиметься з профільним комітетом та головним санітарним лікарем.

«Найближча дата, яку я бачу, коли ми можемо комплексно зробити перші заходи з пом'якшення – це 11 травня», – зауважив прем'єр.

Нагадаємо, що напередодні Максим Степанов говорив, що МОЗ планує послаблення карантину, зокрема, дозволити прогулянки в парках і роботу бібліотек та музеїв. Проте під час нинішнього засідання уряду про це не йшлося.

Додамо, що Денис Шмигаль перед засіданням уряду в інтерв'ю «РБК-Україна» сказав, що 11 травня розглядається як «бажана межа, після якої ми очікуємо отримувати позитивні дані і жити в більш м'якому режимі, але не факт, що так і буде». За його словами, у Кабміні хочуть пом'якшити карантин із 12 травня, аби почати думати про розвиток економіки і шукати баланс між жорстким карантином і роботою економічних секторів. Загалом, на переконання прем'єра, українцям ще мінімум два роки доведеться жити в нових умовах, зокрема, носити маски і дотримуватися соціальної дистанції в транспорті та у магазинах.

Крім того, уряд на час карантину встановив державне регулювання цін шляхом декларування на 10 продуктових товарів і 20 засобів індивідуального захисту, а також на сім лікарських засобів і 11 видів антисептиків. Якщо продавець має намір підвищити ціни на ці товари на 5-10%, він повинен задекларувати це за три дні до підвищення, якщо на 10-15% – за 15 днів і за 30 днів, якщо ціна підвищується на понад 15%. Ця постанова набуде чинності через 10 днів після її опублікування і діятиме до кінця карантину.

Нагадаємо, карантин, пов’язаний з пандемією коронавірусу, діє в Україні з 12 березня. Спершу очікувалося, що він триватиме до 3 квітня, але пізніше уряд продовжив його дію до 24 квітня. Найжорсткіші карантинні заходи в Україні почали діяти з 6 квітня. Тоді уряд заборонив виходити на вулицю без масок і гуляти в парках, а за порушення цих заборон ввів штрафи в сумі від 17 тис. грн.