«Карантин вихідного дня» у львівському ресторані. Скільки це коштує?

Рахуємо збитки

19:56, 16 листопада 2020

Львівські підприємці 14 та 15 листопада пережили перший цього місяця карантин вихідного дня. Хтось злякався штрафів та не працював, хтось вирішив не зважати на урядові заборони та відчинив двері своїх крамниць, спортзалів, кафе та ресторанів.

Згідно з постановою уряду, карантин вихідного дня запровадили в країні до 30 листопада 2020 року. Проте на цей же період виконком Львівської міськради оголосив у Львові суботи й неділі робочими днями Таким чином місто вирішило обійти урядову заборону.

Напередодні львівські підприємці, зокрема і ресторатори, протестували під ЛОДА, стверджуючи, що рішення уряду призведе до катастрофи, а збитки обчислюватимуться мільйонами. Втім, про конкретні цифри збитків ресторатори говорити не люблять. Не погоджуються їх розкрити навіть ті підприємці, які ведуть свій бізнес «набіло».

Проте ZAXID.NET все ж спробував дізнатись, скільки коштуватиме карантин вихідного дня (точніше три вікенди) львівському ресторанові-середнячкові у центрі міста. Допоміг нам у цьому експерт ресторанного бізнесу Герасим Мосейчук.

***

Для розрахунків ми обрали вигаданий ресторан «Коцики&Колобки» у історичному центрі міста, десь на вул. Братів Рогатинців, Валовій або ж у проїзді Крива Липа. Показники «Коциків&Колобків» є типовими для закладів свого рівня та місця розташування (не на площі Ринок, там все дорожче): персонал до 20 людей, щомісячний дохід – до 500 тис. грн. Тут відвідувачам пропонують різні страви, алкоголь та фірмовим хлібом у формі казкового Колобка, а сидять гості на вкритих вовняними коцами канапах.

До запровадження карантину вихідного дня протягом 2020 року «Коцики&Колобки» отримували близько 428 тис. грн доходу щомісяця – це валовий показник, сформований від продажів у самому ресторані, власної доставки страв та доставки Glovo і без урахування видатків на утримання закладу, податків, сплати оренди та інших витрат. У попередні роки ресторан мав більший виторг, але через весняний карантин в Україні та Європі, економічну кризу він зменшився та від березня не перевищує 0,5 млн грн. «Коцики&Колобки» – один із закладів, який протягом цього часу працює в збиток, оскільки витрати є більшими, ніж прибуток. Середній показник витрат щомісяця – близько 452,9 тис. грн, тож сальдо господарської діяльності цього ресторану є від’ємним – майже 25 тис. грн збитків.

Загалом після весняного локдауну невелика кількість ресторанів у Львові змогла повернутись у плюс, більшість працює з нульовою рентабельністю або має збитки, розповів ZAXID.NET Герасим Мосейчук.

Якщо ресторан не працюватиме по суботах та неділях протягом місяця, тоді його дохід впаде приблизно до 278 тис. грн. Витрати теж скоротяться, але не так суттєво – до 392 тис. грн. Щомісячні збитки зростуть до 114 тис. грн - майже на 90 тис. грн більше, ніж якби «Коцики&Колобки» працювали без карантину вихідного дня.

Попри те, що за чотири тижні у закладі зросте частка замовлень через сайт (4,2 тис. грн) та сервіс Glovо (5,7 тис. грн) , сукупно вони принесуть 10 тис. грн доходу, який істотно не вплине на баланс ресторану.

У відсотковому відношенні доходи порівняно із середньорічним показником зменшаться на 35,1%, витрати – на 13,5%, натомість збитки зростуть на 355%.

Різниця між валовим доходом до листопадових обмежень та після них становитиме десь 150 тис. грн – це і є валовий збиток закладу від запровадженого урядом вікендового локдауну.

Натисніть для збільшення зображення

Фактично, субота і неділя для «Коциків&Колобків», як й для решти схожих закладів, є головними днями тижня, адже завантаженість залу тоді найвища – 67%. Водночас у будні цей показник не перевищує 40%.

Місячний виторг ресторану, натисніть для збільшення зображення

Виторг у вікенди – теж найбільший і складає 45% місячного доходу. Сукупно це 160 тис. грн без урахування доставки. Тож карантин вихідного дня, якщо він триватиме чотири тижні, одразу забирає цю суму з каси закладу. Якщо ж він триватиме лише до кінця листопада, себто три тижні, тоді ресторан втратить 120 тис. грн.

Слід зазначити, що до 150 тис. грн валового збитку через заборону працювати у вихідні враховує оптимізацію витрат з боку власника ресторану, інакше втрати можуть бути більшими. Якщо власник після запровадження карантину вихідного дня ухвалить рішення не ліквідовувати свій заклад, тоді він вдасться до секвестру «Коциків&Колобків» – різатиме видатки там, де це можливо. Наприклад, зменшить заробітні плати.

Місячне утримання директора та бухгалтера залишиться на рівні 20 та 15 тис. грн відповідно. Решті працівників – адміністратору, двом барменам, чотирьом офіціантам, шеф-кухарю та шістьом кухарям, а також двом прибиральницям – зарплату зменшать на 1000 грн. Водночас на 500 грн більше треба буде заплатити кур’єрові, який розвозитиме більшу кількість замовлень у вихідні. Таким чином власник може зекономити 17,5 тис. грн.

Натисніть для збільшення зображення

Щодо витрат на утримання закладу, то тут більшість показників залишиться на докарантинному рівні. Зокрема, не зменшаться податки та господарські витрати, вартість оренди тощо.

Оскільки «Коцики&Колобки» – середньостатистичний ресторан, то він має стандартну площу 42 м2 та маленький літній майданчик. За оренду приміщення він сплачує 42 тис. грн приватному орендодавцеві, який відмовився зменшити оренду. При цьому власник закладу – сумлінний підприємець, тому він щомісяця сплачує податки за своїх працівників. 19 людей – це 37,2 тис. грн. Витрати на охорону, телефон, інтернет, страхування (10,85 тис. грн), господарську діяльність (4 тис. грн) та ремонтні роботи (2,5 тис. грн) також залишаться на попередньому рівні.

Трохи зекономити можна буде на сплаті акцизного податку, оскільки відвідувачів у суботу-неділю не буде через локдаун, відповідно ніхто в закладі не купуватиме алкоголь. Також менші витрати будуть на розвезення персоналу по домівках та комунальні платежі, бо водою та світлом у суботи-неділі ніхто не користуватиметься, як раніше.

Натисніть для збільшення зображення

У цей ж час зростуть витрати на доставку їжі, яку у вікенди замовлятимуть львів’яни. Зокрема, пакування обійдеться «Коцикам&Колобкам» у 1,5 тис. грн, відсотки доставки Glovo – 1,7 тис. грн, решта витрат – реклама доставки (750 грн) та компенсація власному кур’єрові витрат на пальне (675 грн).

До слова, через локдаун 14 та 15 листопада заклади громадського харчування в Україні загалом втратили 27% обігу. Усього за тиждень обіг кафе та ресторанів впав на 10% порівняно з попереднім тижнем.

Від початку карантину у березні обіги ресторанів впали на 81% порівняно з докарантинними показниками. Улітку ресторанному бізнесу вдалося відновитися, проте вже з середини жовтня обороти знову падають, повідомила компанія з автоматизації кафе і ресторанів Poster.