Колекцію картин «Градобанку» вартістю понад $5 млн передали музею

Судова тяганина тривала більше 10-ти років

КультураК.С., 26 жовтня 20163550
Колекцію картин «Градобанку» вартістю понад $5 млн передали музею
Пабло Пікассо

Виконано рішення суду щодо передачі Національному художньому музею України унікальної колекції образотворчого мистецтва АТ «Градобанк», до якої входять 735 картин, повідомила прокуратура Києва.

До колекції входять полотна  відомих сучасних українських, таких як Олег Тістол, Тіберій Сільваши,  Анатолій Криволап тощо, твори українських та європейських художників кінця ХІХ – початку ХХ століття. Зокрема до колекції входять картини Огюста Ренуара, Василя Кандинського, Сальватора Далі та Пабло Пікассо.

Збірка понад 20-ть років знаходилась на зебережнні у Національному банку України.

У 2004 році, враховуючи високу культурну цінність зазначеної колекції та необхідності її збереження для України, державою прийнято рішення про передачу її на постійне зберігання Національному художньому музею України.

Сальвадор Далі

За позовом прокуратури міста Києва, заявленим в інтересах держави в особі Міністерства культури України та Національного художнього музею України, суд зобов’язав Національний банк Українив чинити ці дії.

Це рішення неодноразово переглядалось судами різних інстанцій.

Зокрема, 15 квітня 2015 року Вищий господарський суд України відхилив касаційну скаргу «Градобанку» і колекцію залишив у державній власності.

Після набрання законної сили рішення суду тривалий час перебувало на виконанні в органах державної виконавчої служби Міністерства юстиції.

Наразі унікальна колекція з картин та предметів декоративно-прикладного мистецтва передана до музею та скоро стане доступною для відвідувачів.

Анатолій Криволап

Колекція формувалася «Градобанком» з 1991 року. У грудні 1996 року мистецтвознавці дійшли висновку, що колекція картин коштує більше $5 млн. Того ж року «Градобанк» - у той час один із найбільших банків України - збанкрутував. Його главу Віктора Жердицького звинуватили у привласненні грошей, які Німеччина виділила на компенсації українцям - остарбайтерам часів ІІ Світової війни. Жердицького двічі брали під арешт і двічі виправдовували.

Колекція стала заставою під кредит від Нацбанку. Цей кредит «Градобанк» повернути так і не зміг. У 2000 році його остаточно визнали банкрутом. Картини мали продати за борги на аукціоні, але торги не відбулися - їх ще у 1998 році заборонила Верховна Рада. А у 2004 році вона ухвалила закон про визнання колекції національним культурним надбанням. Нацбанк мав передати картини в Національний художній музей.

Між Мінкультом, Національним художнім музеєм і «Градобанком» у 2005 році був укладений договір, згідно з яким заборгованість «Градобанку» перед НБУ погашається за рахунок бюджетних коштів в обмін на передачу у власність спірної колекції. Саме цей договір намагався оскаржити «Градобанк».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук