За чотири дні у Львові випало 168% місячної норми снігу і, судячи з прогнозів погоди, це ще далеко не кінець. Більше того – нас чекають морози ледь не до -25ºС. Востаннє такі потужні снігопади Львів переживав майже вісім років тому – у березні 2013-го. А от останні зими були значно сухіші і тепліші.
ZAXID.NET поспілкувався з керівницю відділу метеопрогнозів Львівського регіонального гідрометцентру Оленою Смалюх про аномальну зиму у Львові і спитав, коли врешті прийде весна (спойлер – не скоро).
***
У чому причина нинішніх аномальних снігопадів?
Погоду Львівщини з 7 до 12 лютого обумовлює потужна серія циклонів, які проходять з південного заходу. Атмосферні фронти накривають територію Львівщини, і це зумовлює опади: дощ, мокрий сніг, сніг та їхнє швидке чергування. Лише за одну ніч 7 лютого у Львові випало 66% від місячної норми снігу.
Але через те, що теплі повітряні маси до нас підходили з південного заходу, у горах було тепліше, ніж на рівнині. Однак з 11 лютого очікується зниження температури у всій області, у тому числі в гірських районах. Вранці 11 лютого висота снігового покриву була 14-39 см по всій області.
Загалом норма опадів для лютого – 43 мм снігу. Найбільша кількість опадів цьогоріч випала у північній частині області, у Львові 168% місячної норми снігу. До кінця місяця ми точно будемо мати у Львові дві місячні норми снігу.
Яка буде погода у найближчий період? Сніг перестане падати?
Якщо з 7 до 11 лютого до нас підходили відносно тепліші повітряні маси з південного заходу з опадами, то вже з 12 лютого з півночі до нас буде опускатися холодна повітряна маса арктичного походження, і це буде зумовлювати від’ємні температури. Так, 12 лютого упродовж доби ми очікуємо сніг, ожеледицю і хуртовини. Нічні температури становитимуть 12-17ºС морозу, а денні -10º-15ºС.
Стосовно снігу, то він буде зберігатися при морозах і поволі висота снігового покриву буде зростати. Сніг буде невеликий і в окремі дні помірний.
Скільки триватимуть такі сильні морози?
Взагалі 12 лютого розпочинається холодний період цього місяця. Будуть коливання: температура буде дуже низько падати і трішки теплішати. Але загалом до кінця лютого буде дуже холодно.
13 лютого вночі очікується -12-17º, а при проясненнях до -20º, а вдень -4-9º. Вночі 14 лютого – -8-13º, вдень -3-8º. 15 лютого упродовж доби -8-16º. Виглядає так, що 16-18 лютого будуть найхолоднішими днями року. Наразі ми очікуємо в ці дні -14-19º вночі і -9-14º вдень. Але при проясненнях можливі нижчі температури, і до -25ºС.
Коли львів’янам чекати потепління?
Буде один проміжок теплішої погоди, але зараз складно сказати, коли саме. Це може бути 20-21 лютого або 19-21 лютого. Там буде відносно тепліше, але все одно мінус. Коли вже буде відлига та суттєве потепління, говорити ще зарано.
Так багато снігу у Львові було хіба у 2013 році. Цього року ми поб’ємо тодішній рекорд по опадах?
По висоті снігового покриву найближчий до нас рік це справді 2013. Але це була не зима, це був березень. Тоді висота снігового покриву була 29 см, там також були сильні опади. Загалом найвища висота снігу за весь період спостережень була у січні 1976 року – це 50 см. Тоді сніг тримався цілий місяць.
У лютому 2014 року було 82,7 мм, а у грудні 2017 року було 105 мм снігу. Зараз у нас вже 72,4 мм опадів, а місяць ще не закінчився. Тому ми можемо дві місячні норми за місяць назбирати і побити рекорди 2014 і 2017 років.
Чи пов’язані такі сильні морози і сніги зі зміною клімату?
Повітряна маса теплішає на всій планеті, і в Україні підняття температури відбувається дуже швидко. Це провокує не саме відчуття тепла, а нестабільність атмосфери. Нестабільність – це різкі зміни температур, це коли некоординовано починають рухатись повітряні маси, вони втрачають свою гармонію. Зміни клімату різко міняють рівновагу, яка завжди спостерігалась в атмосфері.
Тобто ми можемо чекати на раптовий мороз і сніг, скажімо, в кінці березня, після потепління?
Звичайно. Можуть бути різкі зміни погодних умов. Це несприятливо, дуже некомфортно для людей, але це реалії.