У середу, 11 жовтня, ведучий ZAXID.NET Новин Андрій Дрозда розповість про те, як командир львівського «Беркуту» виявився громадянином Росії.
Проблема ворожої агентури в Україні залишається дуже гострою. Сьогодні СБУ повідомила інформацію про зрадників, які навели ракету «Іскандер» на село Гроза. Внаслідок удару загинуло більше 50 осіб. А коригували злочинний удар двоє місцевих мешканців – брати Володимир і Дмитро Мамони. Вони під час окупації Куп’янського району перейшли на бік ворога, а згодом втекли до Росії після відступу окупантів.
Однак саме явище колаборантів і п’ятої колони в Україні з’явилося задовго до початку великої війни. І ось днями у виданні Watchers.media опублікували дані про російське громадянство командира львівського спецпідрозділу «Беркут» Ростислава Пацеляка. Також виявилося, що Пацеляк прийшов працювати в українську міліцію після служби в Росії.
Ім’я командира львівського «Беркута» стало відоме широкому загалу після кривавих подій на Майдані дев’ять років тому. Львівський батальйон «Беркута» під командуванням Пацеляка, разом із харківським, брав участь в одному з найжорстокіших розгонів протестів 18 лютого 2014 року. У цей день загинуло більше двадцяти протестувальників. Згодом львівські «беркутівці» на колінах просили вибачення у народу за свої злочини. Пацеляк теж брав участь у цій акції, але від кримінальної відповідальності це його не врятувало.
Зараз екс-командир «Беркута» перебуває у слідчому ізоляторі, йому інкримінують причетність до вбивств на Майдані через перевищення службових повноважень, перешкоджання мирним мітингам, журналістській діяльності та насильство щодо державних і громадських діячів. Однак під арештом Пацеляк опинився нещодавно, від 2015 року він був на свободі під особистим зобов’язанням. 22 березня 2023 року ДБР оголосило Ростиславу Пацеляку нову підозру щодо подій 18 лютого на вулиці Інститутській та у Кріпосному провулку. До справи додали пункти обвинувачення у вчиненні терористичного акту, організації спричинення тяжких тілесних ушкоджень, а також у вчиненні умисних вбивств та закінчених замахів на вбивство двох і більше учасників акцій протесту.
За даними видання Watchers.media, у вересні Ростислава Пацеляка позбавили українського громадянства через те, що він понад 20 років має два паспорти РФ: внутрішній та закордонний. Дані про видачу російського паспорта розслідувачі підтвердили у базі російської податкової служби.
На службу до правоохоронних органів України Пацеляка зарахували у 2003 році. Але російський паспорт він мав ще раніше. За інформацією журналістів, львівський «беркутівець» отримав внутрішній російський паспорт у квітні 2002 року. Причиною отримання було вказано: обмін паспорта СРСР. А 4 січня 2003-го, Пацеляк отримав також закордонний паспорт РФ. Джерело Watchers пояснює це тим, що колишній командир колишнього львівського «Беркуту» до 2003 вчився та працював у системі внутрішніх справ Російської федерації, і лише потім переїхав в Україну, де одразу влаштувався на службу у міліцію у вересні 2003 року. А ще за два місяці почалися протести на Майдані в Києві.
Увесь цей час Ростислав Пацеляк залишався і досі є чинним військовослужбовцем запасу РФ і має спеціальне звання – лейтенант юстиції. Watchers також пише, що неповнолітній син Пацеляка, судячи з його відкритих соцмереж, перебуває у одній із західній країн. Він зберігає батькову любов до всього російського і записує відео на фоні памʼятника Пушкіну.
Ось така історія про мерзенного персонажа, який після кривавих розстрілів на Майдані стояв на колінах перед львів’янами, але в кишені про всяк випадок тримав паспорт ворога. Чи був Пацеляк засланим агентом в українську систему силових органів? На це питання має відповісти слідство.