Командиру львівського «Беркута» повідомили про підозру за вбивства на Майдані

Через дії львівського підрозділу загинули три людини, 200 отримали поранення

11:06, 22 березня 2023

Державне бюро розслідувань завершило розслідування щодо високопосадовців, які віддавали злочинні накази під час подій Революції Гідності 2014 року, результатом яких стали масові вбивства. Також підозри висувають безпосереднім виконавцям – силовикам. Одним із підозрюваних є колишній командир львівського підрозділу батальйону міліції особливого призначення «Беркут» Ростислав Пацеляк.

Йому повідомили про підозру у перевищенні службових повноважень, вчиненні терористичного акту, організації спричинення тяжких тілесних ушкоджень, а також вчиненні умисних вбивств та закінчених замахів на вбивство двох і більше учасників акцій протесту.

«Під його керівництвом підрозділ із Львівщини разом з іншими 18 лютого 2014 року застосували фізичну силу, спецзасоби, у тому числі світло-шумові гранати виробництва РФ, помпові рушниці, що були споряджені патронами зі свинцевою картеччю, проти мітингувальників на вул. Інститутській в Києві та прилеглих до неї вулицях. У результаті таких дій загинуло 3 особи та близько 200 отримали тілесні ушкодження, у тому числі й вогнепальні, різного ступеня тяжкості», – повідомили 22 березня у ДБР Львівщини.

Пацеляку мають обрати запобіжний захід. Процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора.

«За свідченням одного із бійців, львівські беркутівці під час Майдану перебували у Києві впродовж двох ротацій. Перша тривала з 23 листопада 2013 до 8 січня 2014 року. Під час другої ротації, що розпочалася 14 січня, до Києва поїхало 130 осіб під керівництвом Пацеляка. Львівський «Беркут» перебував біля Адміністрації президента, згодом на вул. Грушевського, а 18 лютого перебував у Маріїнському парку і прилеглих вулицях. Після кривавих подій 18 лютого частина офіцерів і бійців покидали щити й поїхали у Пущу Водицю, а звідти вже самі діставалися додому. Пацеляк і близько 40 осіб залишились у Києві», – повідомили у Музеї гідності у Львові.

Нагадаємо, що підрозділ міліції «Беркут» відзначився особливою жорстокістю щодо учасників Євромайдану 2013-2014 років. Після розстрілів Небесної сотні «Беркут» був ліквідований 25 лютого 2014 року наказом тодішнього міністра МВС Арсена Авакова. З початком російсько-української війни у 2014 році значна частина екс-бійців «Беркуту» зі східних регіонів перейшла на бік Росії та опинилася в рядах терористичних формувань «ЛНР/ДНР». Окремі беркутівці опинилися на лаві підсудних за злочини проти євромайданівців, а ще частина намагалися реабілітуватися участю в АТО.

Пацеляк був звільнений і заарештований у жовтні 2015 року, але вже через місяць апеляційний суд звільнив його з-під варти і перевів під нічний домашній арешт. Генпрокуратура у 2016 році скерувала щодо нього обвинувальний акт за перевищення влади та службових повноважень, перешкоджанні професійній діяльності журналістів і проведенню мирних зібрань 18 лютого 2014 року під час мирної ходи. Святошинський суд 21 вересня 2021 року обрав Ростиславу Пацеляку запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

P.S. У квітні 2024 року справу передали до суду.