Спеціальна комісія, скликана головою Солонківської ОТГ Богданом Дубневичем, не виявила фактів вимагання грошей у місцевій школі, про які раніше заявляла частина батьків учнів, переважно анонімно. Комісія підтвердила, що гроші збирали, але вважає це добровільною ініціативою самих батьків, а тому сам факт збору по 150 грн з кожного учня не може вважатися вимаганням. Під час відкритого засідання комісії лише одна з матерів школярів наважилась публічно заявити про побори, однак її слова не сприйняли серйозно.
Як повідомляв ZAXID.NET у статті «Я думав, що батьки просто куплять той лак», після ремонту вартістю понад 20 млн грн у загальноосвітній школі Солонки батьки заявили про вимагання 150 грн з дитини на покриття стін захисним лаком. Директор школи Володимир Кіт заявив, що ремонт у школі зробили недостатньо добре, відтак він справді попросив батьків фінансово долучитись до закупівлі лаку. Батьки учнів школи, з якими спілкувався ZAXID.NET, надали редакції скріншоти переписок у Viber-групах класів з повідомленнями про необхідність здати по 150 грн.
Після виходу цієї статті ( а також публікацій в інших ЗМІ) голова Солонківської ОТГ Богдан Дубневич створив комісію для розслідування описаних у матеріалі фактів поборів у школі. Головою у цій комісії Дубневич визначив директора школи сусіднього села Милятичі та депутата Солонківської ОТГ Олександра Михальчука. Решта членів цієї комісії – це депутати Солонківської ОТГ Ігор Кіт, Олег Михальський, керуюча справами виконкому Марія Зайльо, юрист Солонківської ОТГ Богдан Корилкевич та голова батьківського комітету Руслана Гайдучок.
Увечері понеділка, 1 лютого, на офіційній сторінці Солонківської ОТГ у Facebook опублікували висновки роботи комісії. У повідомленні йдеться про те, що 27 та 31 січня відбулися засідання комісії у школі, де заслухали директора школи Володимира Кота, вчителів та частину батьків школярів. Зрештою комісія зробила висновок, що інформація про вимагання грошей з батьків на покриття стін класів лаком – це поширений журналістами і депутаткою Солонківської ОТГ Надією Баволяк фейк.
«Депутатка Солонківської ОТГ від «Голосу» Надія Баволяк, яка надала анонімні скріншоти журналістам видання ZAXID.NET навіть не прийшла на засідання комісії, на яке її запрошували, а викладена нею інформація під час розслідування не підтвердилася і виявилася фейковою», – йдеться у висновку комісії.
Варто зазначити, що раніше директор Солонківської школи Володимир Кіт у розмові із журналісткою ZAXID.NET відверто визнав, що саме він ініціював збір коштів з батьків на покриття стін лаком. «І я думав, що батьки просто куплять той лак і… що немає мужчин, щоб перекатати в класі валиком стіни?», – зокрема, заявляв Володимир Кіт.
У висновку комісії також йдеться про те, що присутні на засіданнях батьки «масово спростовували інформацію про примусові побори в закладі освіти і захищали честь школи. А якщо і йшлося про покращення умов в закладі освіти – то це була ініціатива батьків і грунтувалася виключно на добровільних засадах». Насправді ж мати 7-класниці Христина Солонинко публічно виступила на засіданні комісії увечері 29 січня і заявила про факти вимагання грошей у школі.
«В мене вимагали гроші. На це у мене є документ, який я хочу вам передати», – заявила вона і передала комісії скріншоти повідомлень з батьківського чату у Viber та заяву про побори у школі, яку вона написала на ім’я Богдана Дубневича.
Засідання комісії щодо випадків булінгу у школі в Солонці
У свої заяві жінка підтвердила факт, що у батьків просили конкретну суму – по 150 грн за перекриття стін лаком. Вона також повідомила, що це не перший факт вимагання грошей у школі.
Більшість присутніх на засіданні комісії досить агресивно відреагували на заяву Христини Солонинко. Кожне намагання жінки повідомити про вимагання грошей і тиск зі сторони батьківського комітету сприймалося або сміхом або відвертим булінгом.
«Що ти робиш за бучу? Трохи всядься!», – вигукнула до жінки, наприклад, одна з присутніх.
Під час цього засідання члени комісії питалися Христину Солонинко, зокрема, чи директор Володимир Кіт особисто вимагав у неї гроші і чи погрожував їй насиллям. Отримавши відповідь «ні» саме на ці запитання, комісія зробила висновок, що фактів поборів у школі не було. Жінка намагалась пояснити, що на неї тиснули представниці батьківського комітету і тому вона була змушена здавати гроші, однак це не вплинуло на висновки комісії.
«Варто наголосити, що Христина Солонинко (Краснова), яка надавала інформацію в ефірі каналу 2+2 із закритим обличчям – під час засідання комісії заперечила вимагання коштів і спростувала інформацію, яку попередньо надала в ЗМІ. Факту вимагання грошей у сумі 150 гривень та 50 гривень не було», – стверджують члени комісії.
Солонківська ОТГ закликала журналістів спростувати інформацію про побори у місцевій школі і заявила про намір звертатися до суду. Редакція ZAXID.NET завжди готова визнавати свої помилки і спростовувати у разі необхідності недостовірну інформацію, проте стаття «Я думав, що батьки просто куплять той лак» не може вважатися фейком, оскільки базується на конкретній інформації, отриманій від батьків школярів та коментарів директора школи і депутатки Солонківської ОТГ.
Нагадаємо, що капітальний ремонт у Солонківській школі почали робити у липні 2020 року. Тендер на понад 20 млн грн виграла дрогобицька аутстафінгова компанія «Трудові ресурси». Згодом відділ освіти ОТГ провів тендер на додаткові роботи, вартістю понад 4 млн грн. Власником компанії «Трудові ресурси» є львів’янин Володимир Костецький.