Конституційний суд України визнав конституційним указ президента «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» від 21 травня 2019 року. Про це повідомив «Укрінформ» з посиланням на джерела.
Суддею-доповідачем у цій справі виступав Віктор Кривенко.
Пізніше це рішення офіційно опублікувала прес-служба Конституційного суду.
Приймаючи це рішення, судді керувалися тим, що Верховна Рада VII скликання 21 лютого 2014 року внесла зміни до Конституції України. Зокрема, змінила редакцію статті 83, доповнила її положеннями щодо коаліції депутатських фракцій у парламенті, та редакцію статті 90, наділивши президента правом достроково припиняти повноваження Верховної Ради у випадку невиконання вимог статті 83 Конституції щодо формування коаліції депутатських фракцій.
Разом з тим, Верховна Рада України VIII скликання, обрана на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року, протягом строку своїх повноважень не відновила у Регламенті Верховної Ради правове регулювання питання припинення діяльності коаліції, з яким пов’язується початок перебігу місячного терміну формування нової коаліції і конституційне право президента достроково припинити повноваження парламенту, якщо така коаліція депутатських фракцій не сформована.
«Внаслідок цього виник конституційний конфлікт між Президентом України та Верховною Радою України щодо підстав дострокового припинення повноважень, який немає правового вирішення, оскільки Основний Закон України не визначає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, а Регламент Верховної Ради України, всупереч вимогам статті 83 Конституції України, не передбачає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України», – пояснили в Конституційному суді.
Відтак Конституційний суд констатував, що розв’язання цього конституційного конфлікту шляхом проведення позачергових виборів до парламенту відповідає вимогам частини другої статті 5 Конституції України.
Нагадаємо, 21 травня Володимир Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень ВР і призначення позачергових виборів на 21 липня.
24 травня представники «Народного фронту» внесли до КС подання про неконституційність указу про розпуск Верховної Ради. Подання підписали 62 народних депутати. Вони просили суд відкрити конституційне провадження за цим поданням, визнати його невідкладним і розглянути протягом місяця, а також визнати указ президента про розпуск Верховної Ради і призначення позачергових виборів парламенту неконституційним.