КСУ визнав неконституційним призначення Порошенком Артема Ситника директором НАБУ

Призначення Порошенком директора НАБУ в Конституційному суді України оскаржив 51 народний депутат

18:25, 28 серпня 2020

Конституційний суд України визнав неконституційним указ п’ятого президента України Петра Порошенка про призначення Артема Ситника директором Національного антикорупційного бюро України, повідомила в п’ятницю, 28 серпня, агенція «Інтерфакс-Україна» з посиланням на джерело в суді. Ухвалення такого рішення підтвердив представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський, а пізніше увечері його опублікувала прес-служба КСУ.

«Щодо Ситника також обґрунтоване рішення, оскільки у президента немає конституційних повноважень призначати директора НАБУ. Але більш детально коментувати подальший розвиток подій можна буде після аналізу тексту рішення», – сказав він у коментарі агенції «Інтерфакс-Україна».

У своєму рішенні Конституційний суд України зазначив, що Конституція України містить вичерпний перелік державних органів, керівників яких призначає президент, а НАБУ в цьому списку відсутнє.

Також у рішенні КСУ зазначається, що Порошенко призначав Ситника головою НАБУ, керуючись законом про це відомство. Однак судді наголосили, що повноваження президента України визначаються виключно Конституцією України і не можуть бути розширені законом або іншим нормативно-правовим актом.

Артем Ситник очолює НАБУ з часу його створення. 16 квітня 2015 року на цю посаду його призначив тодішній президент України Петро Порошенко. Перед цим він переміг у конкурсі на посаду директора НАБУ, отримавши сім з восьми голосів.

Указ Порошенка про призначення Ситника директором НАБУ в Конституційному суді 20 травня оскаржив 51 депутат. Саме подання до КСУ направив депутат від «Слуги народу» Олександр Дубінський.

У ньому йшлося, що президент діяв поза межами своєї компетенції, коли призначав Ситника директором НАБУ.

«Посаду директора НАБУ не віднесено Основним законом до посад, призначення на які здійснюється президентом України», – писали автори скарги.

Вони апелювали до негативного висновку КСУ від 16 грудня 2019 року за зверненням Верховної Ради щодо змін до Конституції, які мали закріпити право президента призначати і звільняти директорів НАБУ і ДБР. КСУ в своєму висновку не схвалив таку ініціативу депутатів.

Зазначимо, згідно з законом про НАБУ, його директора призначає і звільняє президент за попередньою згодою Верховної Ради. Також закон містить вичерпний перелік підстав для його звільнення. У ньому наголошується, що директора Національного антикорупційного бюро не може бути звільнено, а указ Президента України про його призначення не може бути скасовано, крім підстав, зазначених у цьому законі.