Легенди Підгрушної

Найбільші перемоги і поразки українських біатлоністів у сезоні

14:23, 23 березня 2016

Черговий біатлонний сезон завершився, подарувавши вболівальникам багато моментів радості і розчарувань. Українські фани ще не скоро забудуть яскраві фініші Олени Підгрушної, медаль чемпіонату світу Сергія Семенова, тріумфальні виступи українських біатлоністок в естафетах.

Якщо говорити сухою мовою цифр, то українська збірна цього сезону виборола сім нагород на дев’яти етапах Кубка світу та світовій першості. Із них - два золота, одне срібло і чотири бронзи. Ще двічі українці посіли четверте місце. До речі, три із завойованих медалей – в індивідуальній скарбничці Олени Підгрушної.

Однак біатлон, як і будь-який спорт, складається не лише із подіумів та церемоній нагородження. Дуже часто локальні тріумфи окремих спортсменів тішать не менше, аніж чергова медаль. Моменти найбільших тріумфів та поразок українських біатлоністів у сезоні, що завершився, – в огляді ZAXID.NET.

Для жіночої збірної України новий сезон став вкотре експериментальним і багатим на несподіванки. Українські біатлоністки у поточному сезоні виступали під керівництвом нового тренера – словенця Уроша Велепеца, який прийшовши у збірну, одразу запровадив нові порядки. Головним методом словенського наставника був індивідуальний підхід до кожної біатлоністки. Як пізніше прокоментував підсумки сезону президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак, словенський наставник загалом зі своїм завданням справився.

З іншого боку, перед стартом сезону особливо розраховувати на медалі українським вболівальникам не доводилось – у нашій збірній була виснажена попереднім сезоном Валентина Семеренко, нестабільна Ольга Абрамова та Наталя Бурдига, яка взагалі хотіла завершити виступи, а також Олена Підгрушна, яка останній рік провела поза біатлоном. Ще були «не обкатані» на етапах Кубка світу Ірина Варвинець, Анастасія Меркушина та Яна Бондар.

Розчаруванням сезону у жіночій збірній з біатлону стала позитивна допінг-проба Ольги Абрамової, яку вона здала у січні 2016 року під час етапу Кубка світу у Рупольдингу. Найкращі досягнення продемонструвала Олена Підгрушна, а відкриттям жіночої збірної стала 23-річна Ірина Варвинець, яка, до слова, показала найбільш стабільні результати під час чемпіонату світу.

Олена Підгрушна

Найкращий результат: 1 місце (спринт, Кенмор, Канада)

Найгірший результат: 42 місце (спринт, Поклюка, Словенія)

Підсумкове місце у рейтингу: 7

Капітан української збірної Олена Підгрушна неабияк потішила вболівальників своїм блискавичним поверненням у біатлон після річної перерви. Перша особиста гонка у 2015 році на етапі Кубка світу – і перша нагорода. У шведському Остерсунді Олена Підгрушна здивувала усіх, виборовши бронзу в індивідуальній гонці. І на цьому біатлоністка не зупинилась, завоювавши у тому ж Остерсунді бронзу у спринті.

Однією із сильних сторін 29-річної Олени Підгрушної є якісна робота на вогневих рубежах – 87,3%. Найвлучнішою українка була під час індивідуальних гонок – 97,5%, у спринті – 91,1%, у гонці переслідування – 87,9% і у мас-стартх – 92%. Статистику влучності Олени Підгрушної псують результати стрільби в естафетах – всього лиш 73,1%.

Однак найбільшою перевагою українки було вміння розрахувати свої сили на трасі – Підгрушна розпочинала гонку у розміреному темпі і значно добавляла на останньому колі. Таким чином Олена Підгрушна вдруге в кар’єрі здобула перемогу на етапах Кубку світу, фінішувавши першою під час спринту у канадському Кенморі, а її останнє коло вболівальники почали називати легендою.

Враховуючи річну перерву, Олена Підгрушна провела дуже вдалий сезон. Вона посіла 7 місце у рейтингу найсильніших біатлоністок світу, що стало найкращим результатом біатлоністки в кар’єрі. Пік форми спортсменки припав на північноамериканські етапи у Кенморі та Преск Айлі, де Олена Підгрушна взяла золото у спринті, а також виборола срібну нагороду для збірної України в естафеті.

Не менш видовищним був фініш капітана жіночої збірної під час естафети у німецькому Рупольдингу, коли Олена Підгрушна вже на фінішній прямій перехитрила німкеню Лауру Дальмаєр і виборола золото.

Юлія Джима

Найкращий результат: 6 місце (гонка переслідування, Хохфільцен, Австрія)

Найгірший результат: 83 місце (спринт, Кенмор, Канада)

Підсумкове місце у рейтингу: 13

Після повернення в Україну Юлія Джима назвала поточний сезон не дуже вдалим, однак задовільним. Біатлоністці впродовж сезону постійно заважали захворювання, а після одного із етапів головний наставник збірної України Урош Велепец спеціально відвіз Юлію Джиму на обстеження у Словенію, де у неї виявили бактерії в легенях.

Та незважаючи на це, українська біатлоністка зуміла продемонструвати прогрес – 13 підсумкове місце у загальному заліку наразі стало найкращим у кар’єрі Юлії Джими. Біатлоністка у порівнянні із минулим сезоном зберегла якість стрільби – 88,1%, і покращила лижний хід – 7,5 сек проти 9,2 сек відставання від результатів лідерів.

Київська біатлоністка була незамінною у жіночих естафетах, в яких разом із українським квартетом виграла золото, срібло і бронзу. Справжнім випробуванням для Юлі стали північноамериканські етапи у канадському Кенморі та американському Преск Айлі. В Канаді українка провела найгіршу гонку сезону, зайнявши всього 83 місце під час спринту, а потім навіть не потрапила у топ-40 двох особистих гонок у Преск Айлі. Під питанням була участь Юлії Джими у жіночій естафеті, однак біатлоністка в останній момент вийшла на старт і разом зі збірною завоювала срібло.

«Коли виходиш на якийсь рівень, набираєш, а потім хвороба все це гасить, то залишається відчуття, що міг показати більше, але не вийшло. Однак відбулися позитивні зміни: зокрема, я відчуваю себе впевненіше у тактичній боротьбі, почала краще стояти на лижах», - прокоментувала після завершення сезону Юлія Джима.

Ірина Варвинець

Найкращий результат: 8 місце (спринт, Кенмор, Канада)

Найгірший результат: 68 місце (спринт, Рупольдинг, Німеччина)

Підсумкове місце у рейтингу: 34

23-річна Ірина Варвинець стала приємним відкриттям для українських вболівальників. Біатлоністка приєдналася до основної команди жіночої збірної вже на третьому етапі Кубка світу у словенській Поклюці, здобувши перед тим золото і бронзу на етапі Кубка IBU. Пізнє запрошення Ірини Варвинець називають одним із проколів тренерського штабу збірної України, враховуючи те, що Наталка Бурдига планувала завершити виступи взагалі, а Ольга Абрамова демонструвала нестабільні результати.

Дискваліфікація Ольги Абрамової через позитивну допінг-пробу на мілдронат зняла будь-які сумніви щодо місця Ірини Варвинець у збірній. Спочатку були непереконливі результати у Поклюці та Рупольдингу, де Ірина у найкращому випадку потрапляла у третій десяток. Потім був хороший етап у канадському Кенморі, де українка фінішувала восьмою у спринтерській гонці, встановивши персонал-бест усього сезону. Також Ірина Варвинець стала незмінною забійницею українського квартету у жіночій естафеті.

«Напевне, я стала більш психологічно стійка. Раніше боялася виходити на першому етапі в естафетах, а тепер почуваюсь там, як на своєму місці», - прокоментувала після завершення сезону Ірина Варвинець.

Пік форми біатлоністки припав на чемпіонат світу у Холменколлені, де Ірина Варвинець продемонструвала найбільш стабільні результати в українській збірній. Впродовж усіх гонок спортсменка не спускалася нижче 16-го місця, а в індивідуальній гонці, якби не промах на останній стійці, могла б вперше в кар’єрі стати бронзовою призеркою світової першості.

В Ірини Варвинець – високий процент точності під час стрільби – 91,2%, а на чемпіонаті світу українка демонструвала один із найшвидших темпів скорострільності.

Валентина Семеренко

Найкращий результат: 9 місце (гонка переслідування, Антхольц, Італія)

Найгірший результат: 80 місце (спринт, Холменколлен, Норвегія)

Підсумкове місце у рейтингу: 47

Після феєричного сезону 2014/15 рр., коли Валентина Семеренко була третьою серед найсильніших біатлоністок світу, тренери та вболівальники не очікували від спортсменки повторення високих результатів, однак і не чекали такого провалу.

Часто результати Валентини Семеренко можна було відшукати у третьому-четвертому десятку. Біатлоністка могла доволі вдало розпочати гонку, однак здавалась одразу ж після перших завалів на вогневих рубежах. До слова, загальна статистика стрільби також не на користь біатлоністки – всього 84,7 % проти 86,6% у минулому сезоні.

В особистих гонках Валентина Семеренко лише раз потрапляла у топ-10 – це сталося під час гонки переслідування в італійському Антхольці. Біатлоністка спеціально пропускала два етапи у Північній Америці, аби підготуватись до чемпіонату світу. Однак вже у норвезькому Холменколлені поборотись за подіуми світової першості не змогла – 26 місце у мас-старті стало найкращим результатом українки в особистих гонках чемпіонату світу.

У чоловічій збірній, до якої традиційно виявляють менше очікувань, аніж до жіночої, цього сезону теж все не складалось гладко. Невпевнений старт Сергія Семенова, а потім проблеми зі спиною у Дмитра Підручного, далі – найгірший результат збірної України в естафетах – 16 місце у Холменколлені.

Однак є щонайменше кілька яскравих моментів, які дають привід пишатись нашими біатлоністами. Це «дерев’яна» медаль (4 місце) Дмитра Підручного під час мас-старту у Рупольдингу, перше потрапляння до топ-10 Артема Прими і однозначно – бронзова нагорода Сергія Семенова у спринтерській гонці чемпіонату світу.

Сергій Семенов

Найкращий результат: 3 місце (спринт, Холменколлен, Норвегія)

Найгірший результат: 59 місце (індивідуальна гонка, Рупольдинг, Німеччина)

Підсумкове місце у рейтингу: 21

Лідер української чоловічої збірної Сергій Семенов впродовж сезону неодноразово розчаровував і себе, і тренерів, і вболівальників стрільбою лежачи. Усе таки занадто багато промахів допускав біатлоніст, що не дозволяло йому наблизитись хоча б до шістки найкращих. Впродовж сезону українець лише чотири рази опинявся у топ-10 особистих гонок.

Зважаючи на форму Сергія Семенова, тренерський штаб роздумував, чи варто біатлоністу вирушати на етапи у Північну Америку. У результаті Сергій Семенов таки поїхав, і як потім зізнався сам, - етапи у Північній Америці пішли на користь.

Найбільшим і єдиним тріумфом Сергія Семенова у поточному сезоні стала бронзова нагорода на чемпіонаті світу Холменколлені. Те, що він перебував у хорошій формі, біатлоніст продемонстрував ще у змішаній естафеті, де збірна України опинилася за крок до історичної нагороди у цій дисципліні. Бронзу у спринті Сергій Семенов виборов у боротьбі із королем біатлону – норвежцем Уле Айнаром Бйордаленом, програвши йому у боротьбі за срібло всього 0,7 сек. Бронза Сергія Семенова стала єдиною нагородою української збірної, яка загалом невдало провела цей чемпіонат світу.

У порівнянні із минулим сезоном Сергій Семенов дещо покращив свою стрільбу – 83,7% проти 82,2% у минулому сезоні. Але погіршив показники лижного ходу – 4,6 сек відставання проти 2,7 сек минулого року.

Дмитро Підручний

Найкращий результат: 4 місце (мас-старт, Рупольдинг, Німеччина)

Найгірший результат: 44 місце (спринт, Холменколлен, Норвегія)

Підсумкове місце у рейтингу: 37

Впродовж сезону тернопільський біатлоніст Дмитро Підручний лише 5 разів опинявся поза топ-40. Українець непогано почав виступи у поточному сезоні, двічі фінішувавши у топ-10 на першому етапі Кубка світу в Остерсунді. Далі були доволі невпевнені етапи у Хохфільцені та Поклюці, поки Дмитро Підручний не вийшов на пікову форму у німецькому Рупольдингу. Тоді біатлоніст був десятим у спринті та гонці переслідування, а у мас-старті показав найкращий результат в кар’єрі – 4 місце.

На жаль, посеред сезону у Дмитра Підручного діагностували проблеми зі спиною. Саме через це біатлоніст пропускав два етапи у Північній Америці, аби краще підготуватись до чемпіонату світу у Холменколлені. Однак вже у Норвегії Дмитро Підручний виступив лише в одній особистій гонці – у спринті, зайнявши всього лиш 44 місце. Щоправда, в активі біатлоніста – історичне 4 місце у змішаній естафеті, в якій збірна України вперше в історії могла здобути нагороду.

У порівнянні з минулим сезоном у Дмитра Підручного погіршилися статистика на вогневих рубежах – усього 81,8% у поточному сезоні проти 86% у минулому. Однак біатлоніст зумів додати на трасі, зменшивши відставання від показників лідерів із 6,4 сек до 4,1 сек.

Олександр Жирний

Найкращий результат: 13 місце (спринт, Ханти-Мансійськ, Росія)

Найгірший результат: 63 місце (спринт, Хохфільцен, Австрія)

Підсумкове місце у рейтингу: 40

У минулому російський біатлоніст Олександр Жирний лише два роки виступає за збірну України. У поточному сезоні біатлоніст зумів значно покращити свої результати, піднявшись із підсумкового 78-го місця минулого року до 40-го у цьому.

Олександр Жирний дещо покращив якість стрільби – із 84,1% до 86,2%, а також швидкість лижного ходу – зі 7,8 сек відставання від лідерів до 6,1 сек. Також у цьому сезоні Олександро Жирний став незамінним у чоловічих естафетах.

16 місце Олександра Жирного у гонці переслідування під час етапу Кубка світу у Преск Айлі приємно здивувало багатьох вболівальників збірної України. Однак до завершення сезону біатлоніст зумів побити власний рекорд, фінішувавши 13-им у спринтерській гонці у Ханти-Мансійську.

Артем Прима

Найкращий результат: 9 місце (гонка переслідування, Преск Айл, Канада)

Найгірший результат: 56 місце (спринт, Хохфільцен, Австрія)

Підсумкове місце у рейтингу: 42

Невеликий, але все ж значний прогрес у цьому сезоні продемонстрував Артем Прима. Він дещо покращив свої результати у підсумковому рейтингу, однак найбільшим проривом біатлоніста стало потрапляння у топ-10 гонки переслідування в американському Преск Айлі. Тоді Артем Прима показав найкращий результат серед українських спортсменів, які брали участь в гонці, а також досягнув найкращого результату в кар’єрі.

У порівнянні з минулим сезоном Артем Прима дещо покращив роботу на вогневих рубежах – 80,8% влучності проти 77,3% у минулому сезоні, однак погіршив результати  лижного ходу – 5,1 сек проти 4,4 сек.

Північноамериканські етапи виявилися найбільш успішними для Артема Прими у поточному сезоні – у чотирьох особистих гонках у Кенморі та Преск Айлі біатлоніст фінішував не нижче 17-го місця.

***

І наостанок - відео із золотої естафети жіночої збірної України у німецькому Рупольдингу. Тоді українки довели, що недарма входять у п'ятірку найсильніших збірних світу, а Олена Підгрушна показала феєричний фініш, який ще довго згадуватиме молода зірка німецького біатлону Лаура Дальмаєр.

Усі фото: Biathlon.com.ua.