Від 7 до 9 грн – стільки може коштувати проїзд у маршртках та автобусах ще до кінця цього року. Із точною вартістю у місті поки що не визначились. Громадські слухання з приводу підвищення тарифу теж не дали результату. Перевізники вважають, що обґрунтована ціна – майже 10 грн. Місто натомість вимагає повернути пільговий проїзд пенсіонерам.
У сесійній залі Львівської міськради – наче у ранішній маршрутці. Декілька сотень львів’ян прийшли на громадські слухання щодо підвищення плати за проїзд. Частина залу – перевізники, інша – львів'яни та громадські активісти. Перевізники наполягають: ціну проїзду треба підіймати. Причина – вартість палива зросла ледь не на 25%, пішла вгору й зарплатня.
Приватники кажуть: адекватна ціна – понад 9 грн, комунальні перевізники скромніші.
«Що стосується тарифу, то ми представили економічно обґрунтований тариф 8,21 грн із нульовою рентабельністю. Щодо пільг, то погляньте, скільки пасажирів заходить до маршруток і не передає за проїзд», – пояснив директор АТП №1 Орест Хамула.
У міській раді кажуть: говорити про новий тариф можна лише тоді, як приватники повернуть безкоштовний проїзд для пенсіонерів.
«Ми не піднімаємо ніколи на стільки, як вимагають перевізники. Вони вимагають 9 грн, ми не підемо на таку ціну. Ми вже це знаємо, ми навіть на 8 грн не підемо і будемо в них вимагати, щоби вони перевозили пенсіонерів, як вони це робили до 20 січня цього року», – зазначив директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Андрій Білий.
Приватні перевізники ж у такому разі вимагають компенсацію з міського бюджету – 60 млн грн.
«Більшість міст України вже переглянули тариф і цей тариф коливається в розмірі від 7 до 8 гривень. Це Дніпро, Запоріжжя, Одеса і сьогодні в Тернополі. Тому Львів не може бути якимсь окремим островом», – запевняє голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка.
Понад двогодинні громадські слухання завершились нічим: львів’яни не підтримали пропозицію заборонити підняття вартості проїзду. Поставлене на слуханнях питання – не допустити підняття тарифу без покращення якості перевезень – не набрало і половини голосів присутніх. А от пасажири перевізників, хоч і розуміють, та переплачувати не готові.
«Ну, 6 грн, 7 грн – ще можливо. Але те, що говорять, що 9 грн – то занадто. Є люди, які неспроможні платити стільки», – каже львів’янка. А інший пасажир додає: «Навіть тих самих 8 грн – то тяжко. Якщо людина добирається двома маршрутками в одну сторону і двома – в іншу, самі розумієте, це 32 грн».
Дехто нарікає на якість перевезення: «Ви знаєте, 9 грн не готова платити і 6 грн навіть не готова, тому що, бачите, скільки людей, скільки ми чекаємо на транспорт!»
Тож, яким буде новий тариф та відколи він діятиме, зараз ще невідомо. Переговори між перевізниками і міською радою тривають.
До слова, до 28 листопада у Львові також тривають громадські консультації стосовно підняття вартості проїзду до 8 гривень. Таку пропозицію подало міське управління транспорту під тиском перевізників. Свої пропозиції можна подавати через міські ЦНАПи.
Нагадаємо, приватні перевізники Львова нещодавно виступили з вимогою підняти вартість проїзду у міських автобусах до 9 грн. При цьому вони погодились на поступове підняття тарифу, починаючи з 7 грн. Згодом на сайті міськради з’явився проект рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифу до 8 грн. В управлінні транспорту заявили, що не погоджували таке рішення, а опублікували його під тиском перевізників. Міський голова Львова доручив провести службове розслідування за цим фактом.