Львівський апеляційний суд за позовом міської ради розірвав іпотечну угоду щодо приміщення історичної аптеки «Під Фемідою» у центрі Львова, де нині розташована фірмова крамниця бренду жіночої білизни Victoria’s Secret. Раніше підприємиця Світлана Маланяк викупила цю комунальну нерухомість на аукціоні за 10,4 млн грн, але не виконала умов зі збереження аптеки. Тепер Львівська міськрада вправі повернути приміщення у комунальну власність і знову виставити на аукціон, при цьому уже заплачені гроші підприємиці не повернуть.
Львів'янка Світлана Маланяк у березні 2015 року викупила комунальне приміщення площею 136 м2 на розі вул. Дорошенка і Словацького , заплативши за нього на аукціоні 10,4 млн грн; ця угода стала однією з найвигідніших для міста того року. Маланяк зобов’язалась протягом року зробити ремонт та використовувати приміщення саме як аптеку. В угоді з управлінням комунальної власності Львівської міськради йшлося також про те, що новий власник зобов’язаний зберегти мистецькі елементи інтер’єру, автентичні меблі та вітражі.
Як писав сайт «Наші гроші. Львів», 2017 року працівники міськради провели перевірку приміщення та виявили, що ремонтні роботи виконані лише частково, а вітражі зникли. Не було також тут і антикварних меблів, які були продані разом з приміщенням. Пізніше меблі знайшли на складах на вул. Шевченка, а от вітражів так і не виявили. Під час інспекції також виявилось, що планування приміщення змінено, що не було передбачено угодою, а замість аптеки тут відкрили магазин жіночої білизни Victoria’s Secret.
Опісля міська рада подала позов до суду з вимогою розірвати договір купівлі-продажу через порушення Світланою Маланяк умов угоди. У жовтні 2018 року Господарський суд Львівщини задовольнив вимоги ЛМР, у січні 2020 року колегія суддів Західного апеляційного господарського суду також підтвердила правомірність розірвання угоди.
В мерії також з’ясували, що приміщення аптеки уже формально не належить Світлані Маланяк – у вересні 2017 року новою власницею приміщення через договір іпотеки стала Ірина Сулига, яка заплатила за приміщення 10 млн грн. Згідно з угодою з мерією, Світлана Маланяк мала право продати приміщення, але при цьому повинна була повідомити про це та перекласти на нового власника взяті раніше зобов’язання (збереження аптеки та її інтер’єру) – але не зробила цього.
Попри рішення суду про скасування договору купівлі-продажу з Світланою Маланяк, приміщення досі перебувало у приватній власності Ірини Сулиги. Міськрада через суд намагалася визнати недійсною іпотечну угоду. Проте Галицький районний суд міста Львова у листопаді 2018 року відхилив вимоги міської влади через те, що, на думку суду, відчуження майна не відбулось, тому не має переходу зобов’язань про збереження діяльності аптеки чи її інтер’єрів. Мерія з таким висновком не погодилась і подала апеляцію, яку суд задовольнив 4 лютого 2020 року.
Як йдеться в постанові Львівського апеляційного суду, іпотечну угоду між Світланою Маланяк та Іриною Сулигою було визнано недійсною. Колегія суддів під головуванням Ярослава Левика зазначила, що при подальшому відчуженні приватизованого об’єкта до нового власника переходять невиконані зобов’язання, що були передбачені договором купівлі-продажу об’єкта приватизації, а саме зобов’язання зі збереження аптеки та автентичних елементів інтер'єру. А оскільки власники приміщення цих умов не виконали, то відповідно наявні підстави для скасування угоди.
«Недотримання відповідачами вимог закону та умов договору купівлі-продажу свідчить про недійсність спірного договору іпотеки в частині передачі приміщень отриманих за договором купівлі-продажу, оскільки такий договір суперечить вимогам закону через не покладення обов’язків, передбачених законом, на нового власника предмету у випадку набуття такого у власність за договором іпотеки, а також у зв’язку із виходом за межі своїх повноважень іпотекодавцем, які частково були обмежені в частині передачі об’єкта у власність вимогами закону та умовами іншого договору», – йдеться в постанові Львівського апеляційного суду.
Судді також наголосили на тому, що, відповідно до законодавства про приватизацію, через невиконання покупцем договірних зобов’язань приватизований об’єкт підлягає поверненню у власність держави або громади.
Водночас відповідачі у справі – підприємиці Світлана Маланяк та Ірина Сулига – до 17 березня мають право на оскарження рішення апеляції у Верховному суді.
Як повідомила ZAXID.NET керівниця юридичного відділу управління комунальної власності ЛМР Світлана Бордіян, наразі рішення апеляційної інстанції дає право міській раді почати процес перереєстрації майна з приватної в комунальну власність.
«Після того, як ми отримаємо рішення суду, ми будемо здійснювати реєстрацію права комунальної власті на це приміщення. Вже потім буде вирішуватись питання подальшого користування цим комунальним майном: чи це буде новий аукціон з продажу, чи аукціон з права оренди тощо», – повідомила посадовиця.
За її словами, 10,4 млн грн, які Світлана Маланяк заплатила у міський бюджет, міська рада не планує їй повертати через те, що вона не дотрималась умов, на яких отримала це майно.
«Ми продали майно з істотними умовами, які не були дотримані. Потім це майно перепродали без нашої згоди. Це є порушення», – наголосила Світлана Бордіян.
ZAXID.NET намагався отримати коментар нинішньої власниці приміщення Ірини Сулиги, проте за вказаним в ЄДРПОУ номером телефону її не виявилось, натомість жінка, яка зняла слухавку, заявила, що Ірини Сулиги наразі немає у Львові і порадила дзвонити за тиждень.