Центр громадського здоров’я Львівщини 10 березня опублікував Google-форму, за якою можна записатися на позачергову вакцинацію від коронавірусу залишковими дозами вакцини. Щеплення поза чергою можуть отримати лідери громадської думки, проте чітких критеріїв визначення таких лідерів немає.
Нагадаємо, що зараз відбувається перший етап вакцинації від коронавірусу – щеплення отримують медики, які безпосередньо контактують з хворими на Covid-19. В одному флаконі вакцини є 10 доз, які потрібно використати впродовж 6 годин. Невикористані дози утилізовують.
1 березня Міністерство охорони здоров’я дозволило щепити цими залишковими дозами публічних осіб, аби популяризувати вакцинацію. Проте у відповідному наказі не вказані критерії, за якими визначається, хто є публічною особою, а хто – ні, точно вказані лише президент та очільник МОЗ.
Відтоді на Львівщині поза чергою щепили вже 12 людей, розповів у в ефірі «UA: Українського радіо Львів» координатор з вакцинації у Львівській області Олег Когут. Зокрема, це міський голова Червонограда Андрій Залівський та міський голова Моршина Руслан Ільницький, журналісти, зокрема головний редактор сайту «Діло» Олег Радик, а також директори шкіл. Залишкову вакцину отримав і екс-голова ЛОР, депутат облради Олександр Ганущин.
Офіційна Google-форма для запису лідерів громадської думки у Львівській області, які хочуть провакцинуватися від коронавірусу, з’явилася лише 10 березня. У ній потрібно вказати свої контактні дані, рід діяльності, а також пояснити самостійно, чому ви вважаєте себе лідером громадської думки. За словами Олега Когута, чіткої установки від МОЗ, за якими критеріями визначати таких лідерів, поки що немає, та й оцінити їх буває складно, проте списки будуть перевіряти, «щоб не було зловживань».
Наступного дня, 12 березня, Міністерство охорони здоров'я уточнило категорії публічних людей, яких першочергово щепитимуть залишками вакцини:
- учасників бойових дій, які брали безпосередню участь у війні на Донбасі, забезпечували проведення антитерористичної операції, гарантували національну безпеку тощо;
- народних депутатів, керівників центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, обласних рад, органів місцевого самоврядування, структурних підрозділів із питань охорони здоров’я державних адміністрацій, головних державних санітарних лікарів (областей, Києва, на водному, повітряному, залізничному транспорті), лідерів і представників релігійних організацій;
- видатних письменників, журналістів, спортсменів, музикантів, акторів, співаків, інших діячів сфери культури, старших за 60 років.
Формують списки громадських діячів для вакцинації регіональні департаменти охорони здоров'я разом із прес-службами ОДА. Якщо в день проведення вакцинації залишаються невикористані дози препарату, відповідальний за списки має уточнити, хто з публічних людей може приїхати на щеплення.
Додамо, що вакцинація від коронавірусу в Україні розпочалася 24 лютого. Відтоді загалом вакцинували майже 30 тисяч людей, 1119 з яких – на Львівщині. Зараз в Україні для вакцинації доступна лише індійська вакцина Covishield, що виробляється за ліцензією Oxford/Astra Zeneca.