Львівська психлікарня заявила про брак коштів на утримання хворих

У стаціонарі Львівської обласної психіатричної лікарні перебувають 650 пацієнтів

16:13, 3 квітня 2020

Львівська обласна психіатрична лікарня заявила про критичний брак коштів на харчування та утримання пацієнтів та звернулася про допомогу до влади, підприємців та всіх небайдужих. Така заява оприлюднена у п’ятницю, 2 квітня, одразу на наступний день після старту в Україні другого етапу медичної реформи та переходу закладу на пряме фінансування з Національної служби здоров’я України.

«З 1 квітня Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня не має достатньо коштів на харчування та утримування пацієнтів, більшість з яких за медичними або соціальними показами не можуть повернутись до дому. Просимо про допомогу!», – сказано у офіційній заяві лікарні.

Зазначається, що другий етап реформи та підписання угоди з НСЗУ не передбачають фінансування таких видів психіатричної допомоги:

  • фінансування програми психосоціальної реабілітації осіб з розладами психіки та поведінки,
  • надання психіатричної допомоги особам з різними формами психічних розладів, які тривалий час перебувають у стаціонарі і за своїм психічним станом не можуть проживати самостійно, в сім’ях або соціальному закладі,
  • надання психіатричної допомоги в примусовому порядку за ст. 14 Закону України «При психіатричну допомогу» (цивільно-правовий порядок) строком від 6 місяців і більше,
  • проведення судово-психіатричних експертиз по кримінальних та цивільних справах,
  • надання психіатричної допомоги особам, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру з звичайним наглядом в порядку статті 94 Кримінального кодексу України (кримінально-правовий порядок),
  • проведення обстеження на предмет придатності до військової служби особам, які направлені військовими комісаріатами.

Директор Львівської обласної психлікарні Богдан Чечотка пояснив ZAXID.NET, що лікарня уклала договір з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, однак передбачених державою коштів критично мало. З 1 квітня заклад більше не отримує фінансування з обласного бюджету.

«Є контракт з НСЗУ на майже 53 млн грн на дев’ять місяців до кінця 2020 року. Тобто, ми маємо на місяць трохи більше як 5 млн грн, а у нас тільки фонд зарплати 8 млн грн. От і вся математика. Харчування, медикаменти, прання – це вже не потрапляє у фінансування», – повідомив Богдан Чечотка. З його слів, на утримання лікарні у цьому році потрібно додатково щонайменше 35 млн грн.

«А ситуація виникла тому, що у всіх роз’ясненнях і тлумаченнях розказували, що судово-медична експертиза, примусові заходи медичного характеру, медосвідчення нацгварційців, прикордонників, обстеження за скеруванням військкоматів – це все буде за окремою медичною субвенцією. Станом на сьогодні її немає. Але ж я не можу відкрити відділення, де сидять вбивці, ґвалтівники та інші люди, в яких термін лікування 5-10 років, тому що немає на них грошей. Не врегульоване питання з хронічними хворими, які втратили соціальні зв’язки і для них немає місць в інтернатах», – пояснює директор лікарні.

З його слів, така ситуація з фінансуванням психіатрії є по всій Україні.

На сьогодні у стаціонарі Львівської обласної психлікарні перебувають 650 пацієнтів, з яких близько 40 осіб – на примусовому лікуванні за рішенням суду та близько 100 – хронічних хворих.

Це при тому, каже Богдан Чечотка, що зараз вимушено обмежили прийом нових хворих у зв’язку із фінансовою ситуацією та карантином. В інші періоди, з його слів, усі 950 ліжок лікарні зайняті.

Зі слів директора лікарі, незабаром буде оприлюднено рахунок для збору благодійних коштів на утримання лікарні.

Нагадаємо, 1 квітня 2020 року в Україні стартував другий етап медреформи. Задекларовано, що заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану чи вузькоспеціалізовану медичну допомогу, тепер також працюватимуть за принципом «гроші за пацієнтом», як і перша ланка. Також мала би запрацювати програма медичних гарантій – перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безкоштовно.