Львівські реставратори шукають давнє зображення старовинного вітражу

Головні Новини за 21 січняІрина Ващишин, 21 січня 2015, 19:59 1013 0

Відновлення одного із найбільших львівських вітражів затримується через те, що немає його автентичних фотографій. Йдеться про скляну мозаїку, яка заповнювала усю сходову клітку в будинку на вулиці Герцена, 6. 

«Сам будинок є дуже цікавий, збудований у 1912 році. Унікальний і вітраж у ньому. Він один з небагатьох такого типу – він є великий, досить добре збережений і він є правдивий. Це не мальований вітраж. Ми вітражі зустрічаємо досить часто у житлових будинках того періоду. Тоді була така традиція - види зі сходової клітки на внутрішні двори закривати. Але не завжди ті вітражі були такі коштовні як цей», - розповіла начальник міського управління охорони історичного середовище Лілія Онищенко. 

Вітраж з будинку на Герцена має сюжетну лінію: на останньому поверсі він зображує небеса, нижче – гори, далі – ліси. А от на першому поверсі фрагмент був розбитий ще багато років тому. Що було зображено там, сучасні дослідники не знають. Тому і відновити його зараз складно.

Реставратори – доцент кафедри художнього скла Львівської академії мистецтв Олег Янковський та архітектор Валерій Симонян – історичні зображення вітражу шукали скрізь. Розповідають, що польська фірма, яка його виготовляла, дотепер існує у Кракові. Тому митці по допомогу звертались навіть туди, сподіваючись відшукати оригінальні макети. Але поки, що марно. 

«Якщо хтось, можливо, має стару фотографію, газету, журнал того часу, де можливо є хоча би чорно-біла фотографія того вітражу, то, будь ласка, зголосіться», - звернувся до львів'ян Олег Янковський.

Зараз старовинний вітраж відновлено наполовину. Проте, реставрації не було б взагалі, якби не підтримка німецького товариства ГІЗ. Там після огляду будинку вирішили фінансувати усі роботи повністю. Бо про цей вітраж у товаристві знали ще п'ять років тому. Зараз німецька сторона надає 170 тисяч гривень – не лише на відновлення самого скла, але й на металеве обрамлення малюнку, його встановлення та реконструкцію відкосів.

«Особливістю цього вітражу є те, що він не є поділений на вікна між поверхами, а, власне, що це є вітраж, який починається знизу і йде до самої гори будинку. Окрім того, він є яскравим прикладом галицької сецесії », - наголосив експерт товариства ГІЗ Крістоф Юнгенс. 

Історичні вітражі у житлових будинках у Львові інвентаризували ще п'ять років тому, розповіла Онищенко. Проте зараз, за її словами, через брак коштів на реставрацію частину цих витворів місто уже втратило.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук