Львівський культурний аудит за травень
Другий аудит культурних подій у Львові зібрав чимало заходів, які відбулися упродовж місяця. Близько 35 подій були більш чи менш такими, які могли претендувати на події місяця мірою їх соціальної, вузькоспеціальної, особливої, благодійної чи унікальної значущості.
Та відразу кажу, не всі події місяця потрапили навіть до згаданого переліку, хоч про них і говорили. Певні культурні заходи не викликали ніяких інших згадок, аніж проста констатація факту. Але про це трохи пізніше.
Цього разу кожен референт підготував перелік подій, які відбулися у травні, і які так чи інакше мали відгуки, які обговорювали в Інтернет-спільнотах та на форумах. Отож, за результатами аудиту референти визначили такі помітні культурні події, які відбувалися у травні 2010 р. у Львові (за алфавітом):
1. «Віртуози» (XXVII Міжнародний фестиваль музичного мистецтва) – безсумнівна культурна подія для Львова із щорічною тенденцією до зростання мистецького і організаційного рівня. Плюси – система абонементів, цінова політика, інформаційний супровід.
«Фестиваль «Віртуози», де відбулося 24 концерти (референти брали до уваги цілий фестиваль хоч кілька концертів відбулося і в червні – ZAXID.NET), пройшов на високому рівні, можна виокремити кілька найкращих концертних заходів: до 50-річчя камерного оркестру «Академія» - це перший (!) в Україні камерний оркестр, який ні на мить не припинив свого існування, не понизив рівня свого виконання, постійно розширює свій репертуар та вдосконалює майстерність. Концерт унікального віртуоза з Молдови Юліана Пушке, який грає на інструменті «най», має 22 роки, інвалід (немає руки), грає феноменально! Фортепіанний речиталь Бориса Блоха - блискучого та перфекційного піаніста. «Ювілеї Майстрів» - грандіозний (і за значущістю, і за розмірами) концерт. У супроводі симфонічного оркестру філармонії твори композиторів-ювілярів Ф.Шопена, Р.Шумана та П. Чайковського виконували абсолютно різні майстри-піаністи – Адріан Отікер (Швейцарія), Адам Водніцкі (США) та Йожеф Ермінь (Україна).
«Примадонна Лук’янець у Львові» - примадонна показала свою майстерність у зовсім іншому амплуа: виступала у камерних творах. Партію фортепіано виконувала талановита львівська піаністка Маріанна Гумецька. На увагу також заслужили блискучий виступ російського піаніста Олексія Набіуліна, бельгійський гітарний дует, камерний концерт Н. Хома-В. Винницький, виступ Софії Соловій та фортепіанний речиталь Адріана Отікера», - зазначила експерт Софія Іванова.
2. «Врятувати Меркурія» (громадська ініціатива з реставрації скульптури Меркурія, вул. Січових Стрільців) - успішна самоорганізація молодих людей міста для порятунку пам’ятки історії і мистецтва своїми силами. Ефективна організаційно-фінансова спроба вирішення проблеми збереження культурного спадку.
3. Дипломні роботи випускників Нідерландської пересувної академії сценічних мистецтв (MAPA) (показ на сцені академічного театру ім. Леся Курбаса) – дуже важливий в освітньому сенсі інтегральний процес навчання театральних діячів нового покоління, які можуть самостійно забезпечувати увесь театральний процес – від задуму до сценічного втілення. Це те, чого дуже бракує театральному Львову.
4. «Park.In» - арт-проект. (Ініціатор – МО «Дзиґа», місце проведення - Стрийський парк) – давно очікувана спроба активного використання публічного простору, у цьому випадку – Стрийського парку, що уможливило безпосередню участь у мистецькому проекті великої кількості глядачів із тих соціальних категорій, які рідко є відвідувачами галерей чи виставок.
5. «Скандальний цех» - відкритий арт-фестиваль (вул. Залізнична, 20, колишні виробничі цехи) – доступний та інноваційний фестиваль із можливістю самовираження для дуже різної творчої молоді, цікава ревіталізація «мертвих» виробничих площ, давно назріле винесення культурних подій за межі тільки центру міста.
Додаткові номінації травня 2010: «Культура для дітей і родин»:
1. «Вихідні верхи» (дитячо-юнацька школа кінного спорту «Буревісник») – можливість корисного і приємного родинного відпочинку, популяризація здорового способу життя, сильна екологічна складова.
2. «Здобутки позашкільної освіти Львівщини» (виставка робіт дітей-учасників дитячих гуртків Львова та області. Львівський палац мистецтв) – несподівано високий рівень робіт, свіжість сприйняття світу, визнання, на жаль, мало шанованої і мало помітної роботи дитячих гуртків.
«Культурна подія малих містечок області»:
1. «Арка уяви Бурно Шульца» (Міжнародний фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі) – єдина культурна подія «столичного» рівня у Дрогобичі, яка збирає митців з усього світу. Фестиваль традиційний, хоча робиться радше всупереч, ніж завдяки. Цього року започаткована добра традиція виїздів львів’ян саме на культурні події фестивалю.
АнтиКультурна подія, або «Гірчичник»
1. Скандал навколо бренду «Молодіжний фестиваль Зашків 2010». Ганебна суперечка між Львівською «Свободою» і Молодіжним народним рухом, хто більше пропіариться і зірве куш, використовуючи ім’я Євгена Коновальця. Дуже характерне явище для України, особливо в актуальній на сьогодні політичній ситуації. Кажуть, що навіть вхід на фестиваль одні пропонували робити платним. Дуже «патріотичний» вчинок організаторів.
2. Парад наречених – найгірший зразок найгіршого копіювання найгірших зразків масової культури.
3. «Між двох сил» (вистава театру ім. Леся Курбаса на сцені Муніципального театру) – не освоєний сценічний простір і відсутність задекларованої співпраці між театром Курбаса і Муніципальним театром, яка обмежилася формальною участю акторів Муніципального театру у виставі курбасівців.
Інші події, які були названі як культурні події травня 2010 р., але не набрали достатньої аргументації для обговорення і включення у номінації: Флюгери Львова, концерт С. Бабкіна, Lviv Fashion Week, вистави київського театру «Дах», концерт всесвітньо відомого німецького діджея АТВ (Андре Таннебергер), виставка авторської ляльки Інни Івасюк «Маґодзи», фестиваль акустичної музики «Тихо», фестиваль білоруської культури «Білоруська весна», «Старе місто», «Форма мовчить» у музеї модерної скульптури Михайла Дзиндри (Брюховичі), концерт групи «De Phazz» (Німеччина), 370 років Підгорецькому замку, Шевченко-Фест.
Нагадаю, ініціатором проведення такого аудиту виступив Центр культурного менеджменту, заручившись підтримкою місцевих журналістів та фахівців у питаннях мистецтва, театру, кіно, музики.
…..
Другий культурний аудит найвдаліших події міста за травень викликав певні запитання у кількох організаторів культурних подій у Львові. Чому наша подія не увійшла в перелік? Чому не згадана? І взагалі, як це відбувається? Такі запитання не те, щоб сипалися з усіх боків, але вимагали відповідей.
Як це відбувається. Вісім референтів цього разу запропонували список тих подій, які вони запам’ятали чи відвідали (чи те й інше), що відбулися упродовж минулого місяця. Більшість подій збіглося. Про деякі події лише згадували, деякі – просто ігнорувалися, як от День Львова (він що був, що не був – однаково. Таке саме могло бути і під час іншого святкування). Деякі події мали вагомі плюси і багато мінусів (критерії читати тут), як от фестиваль «Старе місто»: музика - «плюси», організація - «мінуси» (брак організації харчування, обмаль туалетів для великої кількості людей та ін.) Були й такі події, яким бракувало зацікавленості людей. Тобто те, що подія відбулася – це добре, дуже добре. Але не вистачало «балу» чи «півбалу», родзинки для цієї події, інколи навіть порівняно із нею ж самою, тільки попередніх разів.
Ми тільки розпочинаємо культурний аудит. Ми вчимося. Ми намагаємося бути об’єктивними й охопити все. Але залишаємося суб’єктивними і говоримо про те, що бачили, чули і відвідали самі. Можливо, у цьому є певний сенс. За допомоги інших референтів, які готові обговорювати події наступних місяців, маємо надію, що вдасться захопити ширше коло подій.
P.S.: Однією із засад аудиту є відсутність рейтингу, оскільки ініціатори проведення такого щомісячного обговорення хочуть уникнути ситуації «боротьби за місце у рейтингу» і цілком не претендують на абсолютність своїх оцінок. Метою аудиту є швидше системне, фахове, зацікавлене обговорення того, що відбувається у культурному житті Львова для того, щоб створити прецедент найбільш узагальненого і різнобічного погляду на події виробників та споживачів культурного продукту. Важливими також є взаємозв’язки між гравцями на ринку культурних подій і взаємна оцінка культурних продуктів.
Наступний аудит культурних подій за червень-липень відбудеться наприкінці серпня.