Львівський суд оприлюднив назви фондів, причетних до шахрайства з гуманітарними авто

Директор БФ «Авто Ангел Львів» Андрій Огінок розповів, що підозрювані у шахрайстві користувалися довірою фонду

22:46, 14 серпня 2024

До ввезення 46 автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги та ухилення від сплати 5,3 млн грн податків можуть бути причетні ГО «Миколаївська народна самооборона», БФ «Авто Ангел Львів», БФ «Твори добрі справи!» та ГО «Хто як не ми». Про це йдеться в опублікованій в судовому реєстрі ухвалі Личаківського районного суду Львова від 12 серпня. Зазначимо, що директор БФ «Авто Ангел Львів» Андрій Огінок розповів ZAXID.NET, що його організація не причетна до шахрайства.

Під час досудового розслідування БЕБ встановило, що троє мешканців Львівської області діяли у змові з представниками ГО «Миколаївська народна самооборона», БФ «Авто Ангел Львів», БФ «Твори добрі справи!» та іншими благодійними організаціями. Вони могли використовувати підробні документи, щоб ухилитися від сплати податків, і ввозили на територію України автомобілі під виглядом гуманітарної допомоги, згодом транспорт продавали.

В ухвалі Личаківського райсуду йдеться, що з 2022 по 2023 роки 46 авто в Україну привезло ГО «Миколаївська народна самооборона». Організація зареєстрована 2014 року в Миколаєві на Львівщині. Її керівником є 51-річний Олег Держило. Згідно з аналітичною системою YouControl, у 2020 році він став депутатом Стрийської райради від партії «Народний рух України». Крім цього, на сайті НАЗК можна знайти декларації Олега Держила, які він цьогоріч подавав як військовослужбовець. Засновником ГО «Миколаївська народна самооборона» є Олег Микитка – ексдепутат Миколаївської районної ради від партії «Свобода».

Детективи зазначають, що «Миколаївська народна самооборона» продавала ввезений транспорт на сайтах продажів вживаних авто. Крім цього, в ухвалі йдеться, що організація привезла в Україну понад 600 транспортних засобів для потреб БФ «Авто Ангел Львів». Частину автомобілів досі продають в інтернет-магазинах. Зазначимо, що БФ «Авто Ангел Львів» зареєстрований 2022 року. Його директором є 42-річний підприємець Андрій Огінок, якому на 50% належить будівельна компанія «Будспецстандарт».

Один з фігурантів справи 6 серпня продав автомобіль BMW Х5 за 5 тис. доларів. Авто нібито привезли для потреб ГО «Хто як не ми», яка з 2022 року зареєстрована на Стрийщині. Очолює організацію 50-річний підприємець Василь Лопушинський, який 2020 року намагався стати депутатом Миколаївської райради від партії «Духовна Україна». Покупець, який придбав BMW Х5, у суді розповів, що йому також пропонували купити Kia Sorento за 3,9 тис. доларів та Lexus за 9 тис. доларів.

Також в ухвалі суду є згадка про БФ «Твори добрі справи!» з Самбора, який повідомляв правоохоронцям про можливий продаж гуманітарних авто. На YouControl йдеться, що фонд зареєстрований 2022 року. Його очільницею є Тетяна Чегус. Сайт NGL.media розповідав, що Львівська ОВА без відома фонду погоджувала виїзд за кордон чоловіків, які були нібито волонтерами БФ «Твори добрі справи!».

Нагадаємо, що про викриття схеми з ввезення автомобілів БЕБ повідомило 12 серпня. Наразі правоохоронці встановлюють всіх причетних до злочину.

Оновлено. Після публікації новини, 16 серпня, директор БФ «Авто Ангел Львів» Андрій Огінок заперечив звинувачення щодо причетності фонду до продажу волонтерських авто. За його словами, наприкінці грудня 2023 року до нього звернувся Степан Драгуш з проханням задекларувати на фонд автомобіль, який він купив у Європі й везе для військового. ZAXID.NET публікує позицію волонтера.

«Він надав усі документи військового, жодних підозр в мене не виникло. В січні 2024 року той самий пан Драгуш ще раз звернувся з тим самим питанням, потім ще раз і ще раз. У мене не було жодних питань, бо завжди мені надавали документи чинних військовослужбовців, яким ці машини передавали. Драгуш увійшов мені в довіру і щоразу, коли він звертався задекларувати чергове авто я погоджувався без вагань. Приблизно в лютому Драгуш просив задекларувати чергову машину, але не надав даних військового, мотивуючи це тим, що військовий не має змоги прислати документи, а машина вже під кордоном чекає. Я погодився. Документи військового були мені надіслали пізніше», – розповів ZAXID.NET Андрій Огінок.

Він зазначив, що фонд задекларував для Степана Драгуша 13 автомобілів, з яких десять передали військовим (на п'ять є підписані акти передачі, а на п'ять немає). Андрій Огінок розповів, що на три автомобілі немає жодних документів. Востаннє волонтер декларував автомобіль для Драгуша 15 березня 2024 року. Андрій Огінок розповідає, що після цього почав відмовляти Драгушу, оскільки той безвідповідально ставився до документів.

«Як з'ясувалося згодом, з квітня 2024 року Драгуш разом з іншими особами потрапив в поле зору БЕБ, оскільки вони банально продавали ці машини військовим і волонтерам. Навіть виставляли оголошення в інтернеті. Оскільки вони продавали машини, які були на документах від нашої організації, в поле зору БЕБ потрапив і я, як директор цієї організації. Зараз слідчий вважає мою участь як "той, хто забезпечував документальний супровід для потрапляння транспортних засобів на території України". Так через дії окремих шахраїв страждають справжні волонтери, які всякими методами дістають різну гуманітарку і власноруч доставляють її в сектор бойових дій», – пояснює Андрій Огінок.