Смачна та безпечна вода з крана. Таку амбітну ціль поставив міський голова Андрій Садовий у Львові. Зараз у місті дезінфекцію води хлором заміняють на гіпохлорит натрію. Це дозволяє позбутися запаху хлорки, а також зробити процес знезараження безпечнішим.
На Сокільницькій насосній станції «Львівводоканалу» сіль із допомогою шнекового конвеєра подають у ємності – сатуратори, де вона змішується з водою та утворює спеціальний розчин.
«Із цього розчину за допомогою електролізера відбувається процес електролізу і утворюється гіпохлорид натрію і водень, який видаляється в повітря», – пояснив заступник головного енергетика «Львівводоканалу» Володимир Білинський.
Готовий гіпохлорит натрію зберігають на насосній у двох 15-ти кубових танкерах. Пізніше з допомогою комп’ютера дозують у питну воду, щоб її знезаразити. Такий процес очищення тут застосовують з 2012 року і воду без запаху хлору постачають до третини споживачів Львова. Невдовзі така ж технологія запрацює на насосній у Винниках. Поки тут роблять пілотні тестові дозування та налагоджують програмне забезпечення.
«Оці ємності – початок шляху гіпохлориту на насосній станції у Винниках. Сюди з цистерни по цих трубопроводах заливається гіпохлорит готовий, через систему трубопроводів і кранів попадає далі в технологічне обладнання, яке здійснює безпосередньо автоматичне дозування», – розповів директор «Львівводоканалу» Дмитро Ванькович.
Планують, що воду, яка знезаражена гіпохлоритом натрію, а не хлором, вже до кінця листопада матиме ще Личаківський та частина Сихівського районів.
«До нового року ми ще дві насосні станції зробимо і, маю надію, до травневих свят наступного року ми повністю весь Львів забезпечимо, відмовимося повністю від хлору у питній воді», – додав директор «Львівводоканалу» Дмитро Ванькович.
До слова, цю сполуку обрали, бо вона безпечна у зберіганні та транспортуванні, чого не можна сказати про балони з хлором. А ще – просто дозується, має тривалий ефект дезінфекції та дешевша від хлору на 30%.