У понеділок, 26 листопада, у Львівській міські раді відбулись громадські слухання на тему недопущення підвищення вартості проїзду у громадському транспорті Львова. Після більше 2-годинної дискусії учасники слухань таке рішення не підтримали.
Громадські слухання ініціював депутат міської ради від УКРОПу Ігор Зінкевич, а головуючим учасники слухань обрали його однопартійця Ігоря Телішевського. На слухання зареєструвалось 170 учасників, серед яких були громадські активісти, пенсіонери, водії автобусів, небайдужі мешканці.
Ігор Зінкевич виніс на обговорення пропозицію про недопущення зростання вартості проїзду, «поки не буде кращого обслуговування, якісного графіку маршрутів і чіткого контролю за кількістю пасажирів». Також він запропонував на три місяці встановити у всіх міських автобусах компостери для паперових квитків, а також управлінню транспорту забезпечити роботу контролерів. На його думку, це дозволить порахувати витрати перевізників та кількість пенсіонерів.
«Чітка аналітика, чіткий контроль і в тому числі можливість за три місяці провести паперовими квитками чіткий підрахунок [пасажиропотоку], а від міського управління - забезпечити роботу контролерів. І після того ми можемо сідати і говорити про підняття тарифів», - озвучив свою пропозицію Ігор Зінкевич.
Під час громадських слухань лунали різні думки стосовно підняття вартості проїзду. На необхідності перегляду тарифу наполягали представники приватних та комунального перевізників, частина громадських активістів, аргументуючи це підняттям вартості пального, запчастин та заробітньої плати водіїв. Люди, що висловлювались проти підняття тарифу, в основному пояснювали це недовірою до обіцянок приватних перевізників покращити якість перевезень після підвищення вартості проїзду. Очільниця ГО «Батьківська рада Львівщини» Олена Пономарева запропонувала запровадити мораторій на підвищення вартості проїзду, створити робочу групу і проаналізувати аргументи перевізників щодо підвищення вартості проїзду, а вже після того це питання розглядати.
Заступник директора департамент ЖКГ міської ради Андрій Білий вкотре висловив позицію міста щодо можливості підняття вартості проїзду лише за умови безкоштовного перевезення пенсіонерів приватними перевізниками.
«Коли ми бачимо, що в інших містах піднімається тариф, і з іншої сторони, піднімаються усі складники собівартості, то піднімати тариф чи ні, питання вже не стоїть. Виникає питання – на скільки піднімати? І ще одне питання: що ми будемо робити з тими, хто дійсно не має можливості їздити? Тому позиція міста проста: ми можемо погодитись на неминуче підняття тарифів, але за умови безкоштовного проїзду пенсіонерів. Бо у них дійсно немає коштів, щоб заплатити за проїзд», - сказав він.
Зрештою за пропозицію Зінкевича щодо недопущення підняття варості проїзду та облаштування у міському транспорті компостерів для паперових квитків проголосувало 47 з 170 зареєстрованих учасників громадських слухань, відповідно пропозиція не набрала необхідної для ухвалення кількості голосів. Інші пропозиції на голосування не виносились.
Зазначимо, що громадські слухання носять рекомендаційний характер, тобто їхні результати можуть впливати на прийняття рішення, але не визначають його.
Додамо, що до 28 листопада у Львові також тривають громадські консультації стосовно підняття вартості проїзду до 8 гривень. Таку пропозицію подало міське управління транспорту під тиском перевізників. Свої пропозиції можна подавати через міські ЦНАПи.
Нагадаємо, приватні перевізники Львова нещодавно виступили з вимогою підняти вартість проїзду у міських автобусах до 9 грн. При цьому вони погодились на поступове підняття тарифу, починаючи з 7 грн. Згодом на сайті міськради з’явився проект рішення виконавчого комітету щодо підвищення тарифу до 8 грн. В управлінні транспорту заявили, що не погоджували таке рішення, а опублікували його під тиском перевізників. Міський голова Львова доручив провести службове розслідування за цим фактом.