30 років тому у центрі Львові вирішили збудувати великий красивий готель. Будівництво так і не почалось, а афера, яка принесла місту збитки на сотні мільйонів гривень, триває й досі.
З чого усе починалось
У далекому 1990 році Львівський виконком став учасником українсько-австрійського підприємства «Галінвест». Також учасниками були Головне планово-економічне управління облвиконкому, Львівський об’єднаний авіазагін, Львівське ВТШО «Маяк», Київський «Центр 707», «Укрінтур» та австрійська компанія «АБВ-Лізинг унд Хотельтур». Представником останнього в Україні є Валерій Холодило, колишній комсомольський діяч, який сьогодні позиціюється як громадянин Австрії та України. Цікаво, що на початку своєї діяльності «Галінвест» було зареєстровано у Москві.
Це підприємство мало на меті збудувати готельний комплекс на пл. 300-річчя Возз’єднання (тепер пл. Князя Осьмомисла).
Хто і як долучився
Внесок міськвиконкому був найбільший – 35%, що складало 2,8 млн карбованців, обласної ради – 12,5% (1 млн карбованців), а іноземного учасника компанії «АБВ-Лізинг унд Хотельтур» – 20% (1,6 млн крб). Решту відсотків в статутному фонді розділили між собою інші учасники.
Виглядає, що місто було найбільше зацікавлене в реалізації проекту, адже окрім грошового внеску, наділило його додатковими вартісними ресурсами.
В той час було передано земельну ділянку площею 1,47 га на пл. 300-річчя Возз’єднання і земельну ділянку площею 1,63 га по вул. Земельній.
У 1990 році міська рада відселила мешканців чотирьох будинків з території, де планувалося будівництво готелю – їм було надано 28 квартир.
Будівництво так і не почалось
Здавалося, ніщо не завадить початку будівництва. У планах був готель, що мав стати окрасою Львова. Підприємство має відповідну суму коштів, всі необхідні активи, земельну ділянку для будівництва та земельні ділянки для іншого використання. Сумнівів у сприянні з боку міста та області теж нема.
Проте, не зважаючи на все це, будівництво «померло» на стадії фундаменту готелю.
Не вдалось встановити чим займалося в цей час СП «Галінвест», чомусь не збереглось жодних документів.
Якраз у той час розпочалася найбільша львівська афера, яка триває і сьогодні. Борги підприємства зростають, відбуваються хаотичні зміни учасників, змінюються частки в статутному фонді.
Найбільша афера замість готелю
В результаті тривалих змін станом на 1999 рік засновниками «Галінвесту» були Департамент економічної політики ЛМР (55%), ТОВ «Галичина Інвестиція» (10%) та інша австрійська компанія «ОстІнвест унд Баупроект ГМБХ» (35%).
До речі, колеги з ЛОР та ЛОДА, Львівського аеропорту, а СП «Галінвест» законно виключило вас з числа учасників? Розрахунки всі проведено?
На початку 2000-х Львівська міська рада, намагаючись врятувати становище, передає СП «Галінвест» земельну ділянку площею 0,32 га для будівництва житлових котеджів на вул. Таджицькій. За критично низькою ціну продає приміщення колишнього готелю «Україна» на пл. Міцкевича, 4 для будівництва адміністративно-торгового центру з правом користування земельною ділянкою.
Керівник підприємства планомірно доводить його до банкрутства. В суді розпочинається слухання справи про банкрутство, яке завершується санацією (відновленням платоспроможності).
Ведмежа послуга «по-австрійськи»
Прекрасна австрійська компанія «ОстІнвест унд Баупротект ГМБХ», яку досі представляє Валерій Холодило, у 2002 році виступила санатором і нібито погасила всі борги «Галінвесту». Але епопея з боргами на цьому не закінчилася.
Вже традиційно неможливо встановити чим займалося СП «Галінвест» у той час, але борги підприємства продовжують зростати.
Мушу згадати, що у 2000 році всі установчі, фінансові і господарські документи СП «Галінвест» було вилучено Головним відділом податкової поліції у місті Львові. На сьогодні доля цих важливих документів не відома, мабуть там багато цікавого.
Наступним кроком у цій афері було виключення Львівської міської ради з числа учасників СП «Галінвест» Дві компанії, які в сукупності володіли 45% статутного фонду виключили з числа учасників Львівську міську раду з її 55% статутного фонду..
Що з майном, яке передало місто?
Жоден об’єкт не був використаний відповідно до свого призначення.
На земельній ділянці за Оперним театром – тимчасовий ринок, на земельній ділянці на вул. Таджицькій – приватний маєток пана Холодила, приміщення на пл. Міцкевича, 4 продано «Укрексімбанку».
З 2004-2006 років і до сьогодні всі спроби відновити справедливість в судах не були успішними.
Несподіваний подарунок
Саме так можна назвати розвиток подій у 2020 році. ТзОВ «Спільне Українсько-Австрійське підприємство «ГАЛІНВЕСТ» незаконно зареєструвало право постійного користування земельною ділянкою площею 0,66 га на пл. Князя Осьмомисла. Цільове призначення – для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування для будівництва готельного комплексу, яка знаходиться у м. Львові.
Що далі?
Львівська міська рада звернулася з позовом до Господарського суду Львівської області про визнання недійсним та скасування державного акту на право користування землею, скасування в ДЗК запису про реєстрацію земельної ділянки, та скасування в ДРРП запису про реєстрацію права користування земельною ділянкою.
Цей процес буде максимально відкритий та публічний. Необхідні матеріали надамо всім правоохоронним органам.
Орієнтовна вартість збитків, заподіяних громаді незаконним використанням земельних ділянок – близько 450 мільйонів гривень. Будемо вимагати притягнення винних до відповідальності.
Продаж «Добробуту»
Останнім часом у Львові ходять чутки про продаж ринку «Добробут». Ціни «гуляють» різні – від 5 до 10 млн євро. Так от – продавати там нічого – земля комунальна, права власності на нерухомість немає. А якщо випадково з’явиться в реєстрі – то воно незаконне, будьте впевнені.
P.S. Я не спеціаліст у кримінальному праві, але мені виглядає, що вся ця ситуація – добре сплановане розкраданням комунального та державного майна. Відповідальність за таке правопорушення передбачена ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу – позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.
Можливо про це більше знають колишні міські голови, голови обласної ради та відповідальні особи, які представляли інтереси цих структур в СП «Галінвест» до 2004 року.
P.P.S. Прошу усіх, хто має інформацію про всю цю ситуацію, дані, факти та скани документів, надсилайте на нашу поштову скриньку dep.yur@lvivcity.gov.ua.