Мародери пограбували музеї Єгипту

Культура6 лютого 20111

Мародери використали масові заворушення у Каїрі та інших містах, щоб розграбувати музеї і археологічні сховища з артефактами Стародавнього Єгипту. Точні розміри завданих збитків іще невідомі.


 


Про це повідомляють "Аль-Джазіра", новинна слуба каналу "Дискавері" та британська Асоціація музеїв, пише «Історична правда».

Повідомляється, що було розграбовано сховище Міт-Рахіна, розташоване на місці стародавньої єгипетської столиці Мемфісу (це грецька назва, місцевою мовою місто називалося "Хі-Ку-Пта", звідки й походить грецьке слово "Єгипет" - ІП), де зберігалися десятки тисяч археологічних знахідок.

Злодії проникли у сховища Саккара і Ель Кантара на Сінайському півострові, намагалися вдертися у Національний музей коштовностей, Александрійський і Коптський музеї.

"Моє серце розбите, а кров кипить, - написав у блозі на "Нешнл Джиоґрафік" археолог Захі Хавасс, голова Вищої ради з питань стародавностей Єгипту. - Все, чим я займався дев'ять років поспіль, було знищено в один день".

Постраждав також відомий Єгипетський музей у Каїрі, де напевно були на екскурсії ті українці, хто відпочивав у цій країні. Мародери, які проникнули у музей, не змогли винести справді дорогоцінні речі, зосередившись на розграбуванні сувенірної крамниці при вході.

Але в темряві, шукаючи золота, вони погромили 13 вітрин із справді безцінними артефактами.

Пошкоджено кілька відомих не тільки в колі археологів речей із гробниці Тутанхамона - дерев'яні позолочені скульптури фараона на пантері, на човні, з мандрівним посохом. Дерев'яна основа не зацікавила грабіжників, тому вони відламали і кинули її біля вітрин.

На щастя, мародерів із цими речами затримали на виході - пересічні єгиптяни організували живий ланцюг довкола музею (він розташований біля центру антипрезидентських демонстрацій у Каїрі - площі Тахрір) до прибуття армії, яка встановила охорону.

Однак тепер унікальні експонати потребують дорогої і тривалої реставрації.

Пошкоджено також знахідки з гробниці предків Тутанхамона - чиновника Іуї та його дружини Туї. Розбиті чохли для мумій, а самі мумії розірвано на частини.

Грабіжники намагалися викрасти частини ще одного відомого артефакту - дерев'яної моделі війська з гробниці аристократа Месехті (ці солдати вирізані 4 тисячі років тому!), але покидали вже відламані фігурки. Напевно, побачили, що це не золото.

Тим часом учасники акцій протесту спромоглися забезпечити охороною Долину Царів у Луксорі (жоден мародер там так і не побував), та абсолютну більшість інших музеїв. Пізніше до протестантів приєдналася армія, яка взяла під захист археологічні пам'ятки.

Збитки від діяльності людей, які вирішили нагріти руки у відповідальний для їхньої вітчизни історичний момент, наразі підраховуються. Захі Хавасс на сайті єгиптологів повідомив, що три сотні артефактів, викрадених зі сховища Ель Кантара на Сінаї, вже знайдено.

Археологічна спільнота закликає колекціонерів не купувати викрадені мародерами речі і повідомляти про факт появи таких пропозицій на ринку поліцію.

 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук