Новини з Шевченківського районного суду Києва про те, що СБУ відкрила провадження проти усіх великих кінопрокатників України одночасно нагадують не так судове рішення, як синопсис шпигунського фільму.
Річ у тім, що Служба безпеки України звинуватила усі великі кінопрокатні компанії України у перерахуванні коштів російським спецслужбам та саботажі українських фільмів. А також вони ніби-то спрямовують зароблене в українських кінотеатрах «для фінансування дій невстановлених осіб з метою вчинення масових заворушень на території України, посягання на її територіальну цілісність, дестабілізації політичної та економічної ситуації».
Провадження було відкрито на підставі звернення депутата Верховної Ради. Цікаво, що прізвище цього депутата не фігурує в матеріалах суду.
Він звернувся в СБУ з повідомленням про те, що український ринок кінопрокату поділений між компаніям «В&Н Film Distribution Company», «Ukrainian Film Distribution», «Kinomania», «Volga Ukraine», «Multi Media Distribution». За даними цього неназваного депутата п’ять компаній «щорічно отримують у вигляді касових зборів в Україні близько 100 млн доларів».
Повідомляється, що компанії з’явилися на українському ринку як дочірні підприємства компаній РФ, мають плідні фінансово-господарські відносини з російськими компаніями, їх кінцевими власниками є громадяни РФ.
Наразі суд дозволив перевірку банківських рахунків компаній «Kinomania» та «Volga Ukraine»
Повідомлення нагадує водночас розв’язку трилера та донос. Відомо про цю історію мало. Проте спробуємо зібрати докупи ті факти, які можна знайти у відкритих джерелах та перевірити принаймні ті, які можливо перевірити без силових структур.
Хто під підозрою?
У матеріалах суду йдеться про п’ять компаній: В&Н Film Distribution Company; Ukrainian Film Distribution; Kinomania; Volga Ukraine; Multi Media Distribution.
Ці компанії справді є лідерами українського кінопрокату. Вони займають приблизно 95% ринку. Згідно з даними українського аналітичного порталу Content Report, за підсумками 2017 року найбільшу кількість фільмів в прокат випустили саме ці компанії.
B&H Film Distribution займає майже 55% ринку, Ukrainian Film Distribution - приблизно 23%, «Кіноманія» та «Вольга Україна» займають 15 та 5% ринку відповідно.
Крім того саме ці компанії є офіційними представниками в Україні таких великих голлівудських мейджорів як Disney, Warner Bros., 20th Century Fox та інших, фільми яких мають найбільші касові збори у кінопрокаті.
Як влаштовано кінопрокат
Проте сума, яку депутат-невидимка зазначає як прибуток великих дистриб’юторських компаній (100 млн доларів щорічно) свідчить про незнання того як взагалі у світі влаштована система кінопрокату. В Україні діє така ж система, як і у всьому світі. Вирізняється наш прокат хіба малою кількістю залів.
Зазвичай ми знаємо лише бокс-офіс (виторг від проданих квитків). Фактично, це оборот фільму до обчислення будь-яких витрат. Тобто бокс-офіс це сума доходу, а не сума прибутку, який ділиться між усіма учасниками процесу.
Усі гроші за куплені квитки розподіляються приблизно за наступною схемою: 50% отримує кінотеатр, 35% – кіновиробник, 15% – дистиб’ютор.
Іноді відсотки різняться. Усе залежить від студії-виробника та від того, хто займається дистрибуцією (у студій-мейджорів є свої прокатні компанії або їх представники, як у нашому випадку). Часом дистриб'ютори, маючи в активі гарантовані блокбастери (такі, наприклад, як «Зоряні війни» чи «Король-лев»), можуть вимагати від кінотеатрів особливих умов, а саме більшої частки від бокс-офісу чи певної кількості сеансів. В інших випадках «розписують» фільм (тобто визначають кількість сеансів та їх час) самі кінотеатри.
Проте варто зауважити, що великі кінодистриб'ютори часом є і власниками (або співласниками) кіномереж.
Тепер про цифри. Згідно з офіційними даними бокс-офіс України (дохід, а не прибуток, нагадаємо) у 2017 році склав 85,8 млн доларів. За 2018 даних ще немає.
Хто такі Kinomania та Volga Ukraine?
СБУ попросила суд надати доступ до банківських рахунків кінодистриб’юторів «Кіноманія» і «Вольга Україна». Суд ці клопотання задовольнив і дав доступ слідчим до документів, що містять банківську таємницю. Проте вилучати не дозволив.
Обидві компанії є давно відомими на українському кіноринку.
Власником «Вольга Україна» є російський дистриб’ютор «Вольгафільм», 95% якого в свою чергу належить американській Volgafilm, Inc. Власником компанії є громадянин США та водночас російський продюсер Сєргєй Єршов.
Зараз у прокаті ця компанія представляє фільми «Біль та слава», «Сонцестояння», «Дитина робота» тощо. Компанія, яка існує на українському ринку з 2010 року, з 2017 почала прокатувати українське кіно, наприклад фільми «Моя бабуся Фані Каплан» Олени Дем’яненко, «Чужа молитва» Ахтема Сеітаблаєва тощо. У найближчих планах – «Віддана» за романом Софії Андрухович «Фелікс Австрія».
«Кіноманія» була зареєстрована у 2002 році, її кінцевими бенефіціарами є Тетяна та Катерина Тарути, дочки українського політика та бізнесмена Сергія Тарути. Спочатку компанію запускали Олександр Ткаченко (гендиректор «1+1») та сам Сергій Тарута.
Після судової тяганини між Олександром Ткаченком та Сергієм Тарутою офіційні дані про власників ТОВ «Кіноманія» у 2017 році змінилися і кінцевим власником всіх 100% акцій став Сергій Тарута (через своїх дочок).
«Кіноманія» є правовласником фільмів студії Warner Bros. Pictures на території України. Проте «Кіноманію» раніше неодноразово звинувачували у зв'язках з російським кінопрокатником «Каро». Зокрема власник B&H Films Distribution Богдан Барух заявляв, що права на фільми Warner Bros. «Кіноманія» отримує не на пряму, а через росіян. І власники «Кіноманії», і гендиректор «Каро Прем'єр» Олексій Рязанцев спростовували ці звинувачення.
Зараз у прокаті можна знайти побачити фільми «План втечі 3». Компанія почала займатись прокатом українського кіно, вона офіційно заявлена прокатником фільму Тараса Ткаченка «Чорний ворон» за мотивами однойменного роману Василя Шкляра.
«Кіноманія» та «Вольга Україна» можуть оскаржити рішення суду до 28 липня.
А інші хто?
Засновником лідера ринку B&H Film Distribution є польсько-канадський бізнесмен українського походження Богдан Батрух. Компанія є ексклюзивним дистриб’ютором Disney. Саме Барух був одним із ініціаторів запровадження українського дубляжу. Компанія розпочала успішний кінопрокат з українським дубляжем з фільмів «Пірати карибського моря 2» та «Тачки».
Також компанія опікувалась українським кіно. B&H була прокатником «Поводиря» Олеся Саніна, який тривалий час був лідером українського кінопрокату. Нещодавно компанія прокатувала мюзикл «Гуцулка Ксеня».
АМКУ у січні 2018 оголосив про початок опитування-перевірки дій суб'єктів господарювання — учасників ринку кінотеатральної дистрибуції України з метою визначення стану конкуренції на цьому ринку. Насамперед перевірки стосувалися саме B&H. У червні 2018 року голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв повідомив, що в результаті перевірки порушень у діяльності B&H не виявлено. Компанії належить мережа «Кінопалац».
Multi MediaDistribution заснована в 2000 році компанією «Інтер». Її власником є громадянка України Ольга Шевченко. MMD називає себе незалежною компанією, проте вона купує права на показ стрічок у компаній-посередниць з Росії, зокрема у «Централ Партнершип». Саме через те, що MMD залежить від російських дистриб’юторів, в Україні у 2015 році був скасований прокат американського фільму «Номер 44», забороненого в Росії через згадки про Голодомор.
До 2013 року MMD називався «Аврора-фільм» та був однією з компаній, яка у 2006 році виступали проти впровадження обов'язкового дублювання іноземних фільмів українською. У березні 2019 року стало відомо що вже певний час MMD володіє кінотеатральна мережа «Multiplex», одним із інвесторів якої до 2019 року був громадянин Росії Віталій Писаренко. Зараз компанія має українських власників Едуарда Максіменка та ТОВ ККА Контадор.
Компанія прокатувала такі українські фільми як «Чунгул», «Інфоголик» тощо.
Ukrainian Film Distribution заснований в 1996 році як український підрозділ російського кінодистриб'ютора «Геміні Фільм». Згідно з відкритими даними, компанія належить двом людям - громадянину України Андрію Дяченку та громадянину Росії і Німеччини Міхаелю Шліхту. Шліхт також є співласником кіномережі «Сінема Сіті».
Саме через те, що права компанія отримує через російського прокатника, в український прокат не вийшов фільм «Борат».
Cтаном на 2018 рік закупівлею прав на прокат фільмів на територію України для UFD займається підрозділ «International distribution» російської «Monumental Partners» яким керує Поліна Шліхт, дочка Міхаеля Шліхта. Офіційно корпорацію зареєстровано в Берліні як «Monumental Pictures GmbH».
Компанія досить багато займається українським кіно. Зокрема саме вона було дистриб’ютором фільмів про війну на Донбасі «Кіборги» та «Позивний Бандерас».
Що кажуть?
Наразі більшість згаданих у судових документах компаній не коментують ситуацію. Висловився лише Богдан Батрух, який назвав усі звинувачення «несінітницею».
«Я не знаю, чи то це трагікомедія, то це просто комедія, або фарс, або хоррор. Може, це якась фантастика. Я не буду вам говорити за інші компанії, тільки за нашу: поки що незрозуміло нічого. Ніхто з СБУ не дзвонив, не викликав. Але нехай приходять - будемо раді», - заявив гендиректор B&H виданню Daily Storm.
Народний депутат Володими Ар’єв вважає справу проти прокатників помстою.
«СБУ наїхала за кінопрокатників. Звинуватили в роботі на агресора. Всіх. Байдуже, що серед списку “винних” є патріоти, які точно не працюють на Москву і не є філією РФ, бо давно напряму взаємодіють з Америкою. На це не зважали, бо питання в іншому. З якої індустрії новий президент? Правильно, гумор є лише однією зі сфер. Ким він себе оточив? Теж правильно. І в цій історії з наїздом СБУ на цілу галузь багато хто вказує, що ініціатором може бути людина з близького оточення Зеленського. Не буду поки називати ім’я, прямих доказів немає. Він юрист і продюсер фільмів, які провалилися в кінопрокаті. Провал став мотивом помститися зухвалим прокатникам - ну, справді, хто ж ще винен в тому, що глядач не пішов? І це, не виключено, також підштовхнуло ображеного продюсера до ідеї створити власну кінодистриб‘юторську компанію. А оскільки на ринку все щільно - то вуаля - грейдер поїхав на розчистку… Далі буде», – написав на своїй сторінці у Facebook . Ар’єв, який пообіцяв з’ясувати подробиці.
***
Ми також намагатимемося дізнатися більше про цю незвичну справу. Адже якщо звинувачення підтвердяться, це призведе до повного перерозподілу ринку кінопарокату в Україні. Цілком можливою є і серйозна криза у цій галузі. Надзвичайно цікавим та важливим є дізнатися хоча б прізвище депутата, який висуває звинувачення до усіх великих прокатників. Саме те, що у справі фігурують усі великі компанії, важко повірити, що усі вони однаково займалися організацією, наприклад, масових заворушень. Скоріше за все йдеться про з'ясування стосунків. Звичайно, підтвердити або спростувати дуже серйозні звинувачення має, СБУ.