Меморіал на Савур-могилі практично повністю знищено

КультураДарина Цвях, 13 серпня 201436470
Меморіал на Савур-могилі практично повністю знищено
фото ukr-online.com

Внаслідок бойових дій на кургані Савур-могила практично знищено монумент учасникам бойових дій 1943 року. Обеліск зазнав ушкоджень, скульптуру червоноармійця розбито на частини.

Облицьований гранітом залізобетонний обеліск - складова частина монументу - зазнав численних ушкоджень. Про це повідомляє Торез.info.

Як відомо, всередині обеліску розташовувався невеличкий музей, присвячений боям за Савур-могилу у липні-серпні 1943 року.

Протягом червня-серпня 2014 року за Савур-могилу точилися запеклі бої між Збройними силами України та російськими окупантами.

Меморіал "Савур-могила" знаходиться на однойменному кургані висотою 278 м, на межі кордонів Луганської і Донецької  областей. Савур-могила - одна з найбільших висот Донецького кряжу, з її вершини видно навіть Азовське море (загалом огляд сягає 30-40 кілометрів). Саме тому свого часу тут був козацький спостережний пост.

За однією з легенд дозорним сторожового козацького посту на вершині кургану був молодий козак Савур. Дозорні пізно помітили татарську кінноту і не змогли вчасно запалити вогонь. За легендою Савур підпалив себе, щоб врятувати козаків. З іншою легендою він не встиг відійти і козаки, повернувшись вранці, знайшли тіло Савура на вирослому кургані. Вони поховали його і шапками насипали ще більший курган.

За іншою легендою Клим Савур був молодим селянином, над нареченою якого поглумився місцевий пан. Клим став народним месником і зібрав людей навколо себе. Вони грабували панів та роздавали награбоване бідним. За цією легендою після смерті Клима Савура люди також насипали шапками над його могилою високий курган.

У роки Другої світової війни тут проходили запеклі бої за контроль над стратегічною висотою. У 1941-42 р. курган захищали радянські війська, а влітку 1943 тут розміщувався головний спостережний пункт німецьких військ на Міуському фронті.

При спробах взяти висоту радянська армія втратила близько 30 тисяч солдат.

У 1967 році було відкрито меморіальний комплекс, створений колективом скульпторів та архітекторів із Києва. 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук