«Металіст» на гачку

Доля відомого харківського клубу залежить від того, чи знайдуть і покарають Сергія Курченка

15:38, 15 серпня 2014

14 серпня господарський суд Києва заарештував кошти та майно компанії ВЕТЕК Сергія Курченка, а також акції харківського футбольного клубу «Металіст», стадіон і футбольну базу. Арешт наклали за позовом київського ТОВ «Інтретрансгруп», яке намагається стягнути 1,2 млрд грн боргу з «Брокбізнесбанку», який належав Курченку, а зараз знаходиться на стадії ліквідації.

Для ФК «Металіст» це означає те, що до спеціального рішення суду у справі боргу «Брокбізнесбанку», власник клубу не має права продавати акції ФК «Металіст», стадіон, а також тренувальну базу клубу. У свою чергу, керівництво команди жодним чином не може вплинути на ситуацію і повністю залежить від долі свого власника Сергія Курченка.

Усі залишаються на своїх місцях

«У таких випадках ситуація може розвиватися за двома варіантами. Перший: якщо власник вчасно не погасить борг, арештоване майно продадуть на відкритих торгах. Другий: власник вчасно погашує борг і ніхто нічого не продаватиме. У випадку ФК «Металіст», до реалізації акцій та майна клубу усе працюватиме як завжди. Однак після проведення відкритих торгів клуб відповідно отримає нового власника», - розповів ZAXID.NET начальник відділу організації контролю за виконанням рішень Головного управління юстиції у Львівській області Орест Охримович.

Як відомо, Сергій Курченко з березня цього року перебуває у розшуку, але, за повідомленнями офіційного сайту ФК «Металіст» президент клубу контролює процес виплати заробітної плати гравцям і працівникам команди. Однак це повідомляють офіційні джерела, а неофіційні продовжують наголошувати, що у Курченка немає грошей для виплати зарплат гравцям. Зокрема, раніше про це Еспресо.TV на умовах анонімності повідомив один з гравців команди. За його словами, зараз гроші не платять. Керівництво клубу не хоче говорити гравцям, коли виплатять зарплату.

Перший віце-президент клубу Володимир Карпенко підтвердив у коментарі для офіційного сайту ФК «Металіст», що періодично затримки у виплатах присутні, але все це відбувається в межах нормального робочого процесу. Клуб продовжує функціонувати, а футболісти - грати.

Тієї ж позиції притримуються у структурі клубу - мовляв, арешт акцій жодним чином не повпливає на діяльність клубу. Зокрема, працівник прес-служби ФК «Металіст» Юрій у коментарі для ZAXID.NET заявив, що Сергій Курченко попри серйозні звинувачення продовжує фінансувати клуб. Те, що президент клубу перебуває у розшуку, працівників, принаймні так заявляють у прес-службі ФК «Металіст», не лякає. Головне надходять гроші, зарплати виплачують, а команда грає.

Наразі Сергій Курченко не виходить на зв'язок і за інформацією ЗМІ переховується в Росії. Саме там, зокрема, у Білгороді, нещодавно відбулася зустріч Курченка з керівництвом клубу, де він зміг погасити заборгованість перед команди по зарплаті. Те, що ця справа має кримінальний характер, у клубі теж не коментують. Зважаючи на офіційні заяви команди, а також при особистому спілкуванні з представниками клубу, складається враження, що у «Металісті» або намагаються тримати хорошу міну при поганій грі, або не усвідомлюють масштаби ситуації, яка склалася. 

У своєму зверненні з «екзилу» Сергію Курченку навіть вдається коментувати нові завдання клубу. Із захмарних «золотих медалей» чемпіонату України президент «Металіста» опустився до розвитку дитячої футбольної академії клубу. Хоча раніше, як тільки Курченко купив «Металіст», він неодноразово заявляв, що за 5 років його президентства клуб повинен виграти престижний європейський трофей.

Без зірок, але з Лігою Європи

Як розвиватимуться події далі, не беруться передрікати навіть найбільш досвідченні аналітики. Сергія Курченка, який так стрімко з’явився на українському бізнес-Олімпі, так і швидко зник, підозрюють в розкраданні державного майна. Загалом щодо компаній Курченка вже відкрили більше десятка кримінальних справ, а співробітниками слідчого управління фінрозслідувань Міндоходів накладено арешт на майно і кошти загальним обсягом майже 1 млрд грн, зокрема на банківських рахунках Курченка в квітні було арештовано близько 700 млн грн.

Також СБУ викрила факти безпосередньої причетності Курченка до реалізації злочинних механізмів з придбання на користь ГК ВЕТЕК медіа-ресурсу «UMH group», футбольного клубу «Металіст», «Одеського нафтопереробного заводу» та мережі автозаправок «SparschweinGmbH & Co» в Німеччині 170 об'єктів. Зважаючи на об'єм і серйозність обвинувачення, сподіватися на те, що одного дня Сергій Курченко повернеться в Україну і продовжить керувати клубом, доводиться мало. 

Швидку «смерть» «Металісту» передрікали ще в лютому цього року, коли після кривавих подій на Майдані Віктор Янукович і його оточення масово втікали з України. Так само швидко і несподівано покинув рідний Харків Сергій Курченко. Тоді ж клуб залишив багаторічний наставник «жовто-блакитних» Мирон Маркевич. Тренер розповів, що гравцям і працівникам клубу понад три місяці не виплачують зарплати, а президент «Металіста» не виходить на зв’язок.

Сьогодні ж «Металіст» готовий розпродати усіх своїх аргентинських зірок, які не захотіли повертатися в Україну після літньої відпустки: Хосе Соса, Джонатан Крістальдо, Алехандро Гомес. Також про своє небажання продовжувати грати в харківському «Металісті» заявив Себастьян Бланко. Після відходу Мирона Маркевича клуб навіть не намагався знайти нового зіркового тренера, і команду очолив Ігор Рахаєв, який до того тренував лише київський «Арсенал», а потім багато років перебував у тренереському штабі клубу.

 Фото: ФК «Металіст»

Тим часом віддані вболівальники харківської команди готуються підтримувати рідний клуб у єврокубкових матчах. Уже найближчим часом «Металіст» зійдеться у раунді плей-офф Ліги Європи з польським «Рухом».