Міністерство фінансів України завершило роботу над законопроектом, який передбачає заміну податку на прибуток на податок на виведений капітал. Про це у п'ятницю, 16 червня, йдеться у повідомленні прес-служби відомства.
Як зазначається, 14 червня відбулося останнє робоче засідання з цієї законодавчої ініціативи. Тепер розробникам документа необхідно тільки прорахувати його вплив на надходження до Державного бюджету, погодити з державними органами та громадськістю і передати на розгляд Кабінету міністрів.
Презентація нового законопроекту оприлюднена на сайті мінфіну. Основна ідея податку на виведений капітал полагає в тому, що прибуток, отриманий підприємством, не оподатковується доти, поки він не виплачується власникам у формі дивідендів і прирівняних до них платежів.
Ставка податку на виведений капітал складе 15% при сплаті дивідендів на адресу юридичної особи - нерезидента або фізичної особи. Для порівняня з дивідендами платежів ставка становитиме 20%.
До дивідентів платежів Мінфін пропонує віднести такі виплати:
- відсотки, сплачені на адресу нерезидентів - пов'язаних осіб;
- виплати у межах договорів страхування або перестрахування на користь страховиків-нерезидентів;
- виплату фінансової допомоги неплатнику податку, не поверненої протягом 12 місяців;
- купівлю товарів і послуг у пов'язаних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування;
- донарахування за трансфертне ціноутворення;
- безкоштовне надання майна неплатнику податку; інвестиції в статутний фонд неплатників податку;
- виплата роялті.
Крім того, законопроектом передбачається, що банківський сектор буде залишатися платником податку на прибуток до 2020 року включно. Сума дивідендів, що виплачується за 2013-2017 роки, не оподатковується податком на виведений капітал у межах обсягу оподатковуваного прибутку, з якої раніше був сплачений податок на прибуток.
Нагадаємо, Національна рада реформ наприкінці жовтня, затвердила введення податку на виведений капітал з 1 січня 2018 року. Голова парламентського комітету з питань податкової і митної політики Ніна Южаніна тоді повідомила, що у перехідних положеннях до проекту Податкового кодексу повинна з’явитися норма про те, що Кабмін бере зобов’язання ввести податок на виведений капітал замість податку на прибуток з 2018 року.
Експерти, які брали участь в обговоренні законопроекту, підтримали ідею Міністерства фінансів України скасувати податок на прибуток і ввести замість нього інноваційний податок на виведений капітал. Голова Бюджетного комітету Громадської ради при Міністерстві фінансів Тарас Козак минулого року заявляв, що Громадська рада при ДФС рекомендувала Мінфіну, Кабміну та Верховній Раді внести відповідні зміни до нового Податкового кодексу. За його словами, є багато позитивних моментів від введення податку на виведений капітал.
До таких позитивів він відніс зменшення дискреції та свавілля податківців, зниження кількості працівників ДФС. За його словами, підприємці, які будуть інвестувати кошти в розвиток автоматично отримають пільги. Виведення ж капіталів за кордон буде приносити податок державі, а не корумпованим перевіряльникам.
Зазначається, що з новим податком компанії зможуть чесно показувати всі продажі і не приховувати доходи без вигаданих витрат, «біла» бухгалтерія компаній підштовхне розвиток фондового ринку та залучення інвестицій в Україну, а накопичені великим бізнесом збитки (понад 1 трлн грн) не знижуватимуть їхні податки. Також зменшиться зацікавленість підприємств у використанні компаній на спрощену систему оподаткування для мінімізації податків і підприємці стануть добровільно переходити на загальну систему оподаткування, а курсові різниці не впливають на розмір податку.
Нагадаємо, що Верховна Рада 21 грудня прийняла закон, який передбачає зміни в Податковому кодексі, що мінімізують ризики корупції в органах Державної фіскальної служби. Законом буде введений електронний кабінет платника податків. Це має мінімізувати контакт платника податків та ДФС, також запроваджено єдиний реєстр податкових консультацій на сайті ДФС, введені податкові канікули для малого бізнесу, створено один публічний реєстр відшкодування ПДВ замість двох існуючих. Президент підписав цей закон 30 грудня.