Міністерство інфраструктури запустило пілотний проект рейсів по Дніпру на швидкісних теплоходах. 11 і 12 вересня вже провели перші тестові поїздки швидкісного теплохода по маршруту Київ-Канів. Про це повідомили у прес-службі Мінінфраструктури.
Всього планують ще два рейси: 18 і 19 вересня. Там додали, що надалі планують запускати річкові маршрути в Чорнобиль, Переяслав-Хмельницький і Трахтемирів.
Одноденний маршрут складається з поїздки з Києва до Канева і назад на швидкісних теплоходах «Ракета». Завдяки пілотному проекту хочуть вивчити попит на річковий транспорт і відновити регулярні пасажирські перевезення туристичними маршрутами з можливістю фінансування з боку держави.
Пробні рейси запускають, щоб опитати споживачів. У рейсах будуть брати участь фокус-групи для оцінки рентабельності та попиту на перевезення. Глава Держтуризму Мар'яна Олеськів зазначила, що проблема таких перевезень у вартості – вони занадто дорогі. Відповідно в агенції хочуть визначити, скільки споживачі готові платити за такі перевезення.
«Ракета» – серія швидкісних пасажирських річкових суден на підводних крилах, які активно використовувалися в СРСР. В Україні в 1970-х ходило понад 150 «Ракет». Але після 1990-х цей вид транспорту став економічно невигідним і більшість зі 150 «Ракета» продали за кордон. Частина судів досі ходять в Греції, в Таїланді й Канаді. Станом на 2018 рік в Україні було всього чотири «Ракети».
На початку 90-х років водний транспорт в Україні не поступався залізничному і автомобільному. Загалом Україна мала більше 4 тис. км річкових судноплавних шляхів, тепер же – набагато менше.
Річковим транспортом України можуть перевозитись вантажі Дніпром, Дунаєм, Чорним і Середземним морями із заходу у річкові порти Румунії, Німеччини, Угорщини, Австрії, а також морські порти Туреччини, Греції, Ізраїлю, Франції, Італії. Річковий транспорт України системою каналів зв’язаний з річками Білорусі та Польщі, що дає вихід у Балтійське море.
Перевезення здійснювались Дніпром, Десною, Прип’яттю, Дунаєм та іншими річками. У 1991 р. обсяг вантажоперевезень становив 65 млн т/рік, у 2010 році – 7 млн т і у 2016 – 6 млн т/рік. Зараз ці показники є ще нижчими.
Серед переваг річкового траснпорту є його суттєва екологічнішість. Для порівняння, євпропейський річковий транспорт споживає у 1,5 рази менше ресурсів ніж залізничний та аж у 3,5 рази менше ніж автомобільний.
3 грудня Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроект про внутрішній водний транспорт №1182-1-д. Завдяки цьому закону хочуть відродити річкові перевезення.
Мінінфраструктури необхідно розробити та ухвалити близько 70 підзаконних нормативних актів, щоб з 2022 року закон про внутрішній водний транспорт нормально функціонував.