Міністр фінансів заявив про брак грошей на пенсії теперішнім 40-річним

«Якщо у вас немає накопичень, розраховувати на пенсію взагалі не варто»

17:33, 26 серпня 2021

Працюючим українцям не варто розраховувати на пенсію, якщо вони не матимуть накопичень у недержавних пенсійних фондах (НПФ). Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».

Така ситуація з пенсіями пов’язана зі старінням населення: кількість працюючого населення скорочується, а кількість пенсіонерів зростає, пояснив міністр. За таких умов, вважає він, потрібно або самостійно відкладати гроші в НПФ, або впроваджувати цю систему на державному рівні.

«Багато скепсису, що, мовляв, ми йдемо проти течії, що накопичувальна система показала свою неефективність. Це не так. Солідарна пенсія має бути разом з накопичувальною. Якщо у вас немає накопичень в НПФ, розраховувати на пенсію взагалі не варто. Мені сорокарічному на пенсію за нинішніх умов розраховувати не варто», – заявив Марченко.

За його словами, в майбутньому забезпечити пенсіями нинішнє активне населення можна лише через впровадження накопичувальних пенсійних фондів. Водночас це не стосується тих, хто вийде на пенсію за п’ять років, наголосив міністр.

Попередньо запланована модель фінансування таких пенсій складається з 1% від ЄСВ + 1% з іншого джерела. Щодо іншого джерела,то Мінфін схиляється до прямої бюджетної програми.

«Умовно, якщо ти дав 1% або 1,5%, держава дає стільки ж. Для молоді зробити з коефіцієнтом, заохотити – якщо ти додатково вклав кошти в накопичувальний пенсійний фонд, держава додасть. Інших варіантів забезпечити нинішньому активному населенню пенсію немає», – сказав Сергій Марченко.

Запровадження накопичувальної системи буде поступовим, тому гроші не передаватимуть одразу недержавним фондам, наголосив він. Спочатку планують залучити державний пенсійний фонд або керівну держкомпанію.

Нагадаємо, українське законодавство передбачає два рівні державного пенсійного забезпечення: солідарну систему (ті, що працюють, забезпечують пенсіонерів) і накопичувальну (обов’язкові відрахування собі на пенсію).

Наразі в країні діє лише солідарна система, яка поволі наближається до колапсу. Вона працює у форматі «єдиного казана», до якого потрапляють внески всіх працівників (ЄСВ) і з якого отримують виплати всі пенсіонери. Проте Пенсійний фонд має хронічний брак грошей на виплати. Цьогоріч він становитиме, згідно з прогнозами, 204 млрд грн.

Накопичувальну систему спочатку планували запровадити з 2013 року, але запуск постійно відкладають. Нині впровадження накопичувальних пенсій запланували на 2023 рік, проте спочатку це стосуватиметься працівників бюджетної галузі (соцпрацівників, вчителів та інших).

Торік прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв про те, що Україна не зможе виплачувати пенсії через 15 років. Причина в тому, що кількість працездатного населення в країні зменшується.

У прогнозі Пенсійного фонду України йдеться, що через 30 років 2/3 літніх українців не матимуть державних пенсій.