Потенційний виграш за арбітраж проти «Газпрому» на 12,2 мільярда доларів можна було б отримати лише через 3-5 років судів та простою української газотранспортної системи. У свою чергу відмова від арбітражу дасть Україні 18 млрд доларів, повідомив міністр енергетики і захисту довкілля Олексій Оржель.
«Орієнтовний прибуток, з яким Україна вийшла з цієї зустрічі, це понад 3 млрд доларів по арбітражу + орієнтовно 3 млрд доларів за транзит на рік протягом 5 років. Отже, в п’ятирічній перспективі ми отримаємо близько 18 млрд доларів, з них 3 – живими грошима – вже до нового року. І це – без жодних кабальних умов щодо придбання російського газу», – написав Оржель у колонці на «Економічній правді».
«Що таке 12,2 млрд доларів, про які йдеться в протоколі? Це – потенційний виграш в арбітражі за упущену вигоду», – додав міністр.
Він наголосив, що арбітраж – це довгий і витратний процес, який тривав би кілька років, упродовж яких газотранспортна система України перебувала б у режимі простоювання.
«Чи було б це перемогою для України? Ні. Тому що за наявними домовленостями ми маємо отримати більше від транзиту, ніж могли би виграти в суді за його відсутності», – наголосив Оржель.
Нагадаємо, у процесі українсько-російських перемовин про подальший транзит російського газу через Україну сторони домовилися, що «Нафтогаз України» відкличе позови до «Газпрому», зокрема позов до Стокгольмського арбітражу на понад 12 млрд доларів, а також відмовиться від нових претензій до компанії. В обмін на це «Газпром» прокачуватиме газ через Україну до Європи упродовж наступних п’яти років.
Транзит російського газу через Україну опинився під загрозою через будівництво Росією «Північного потоку-2», який даватиме можливість доставляти російський газ до Європи в обхід України. Наразі газопровід не добудований. Україна оцінювала втрати від можливого припинення транзиту російського газу через її територію в кілька мільярдів доларів на рік.