«Нафтогаз» відкличе позов до «Газпрому» на понад 12 млрд доларів

Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель розповів деталі домовленостей про транзит російського газу через Україну

ЕкономікаАнна Журба, 21 грудня 201918712

«Нафтогаз України» відкличе позови до «Газпрому», зокрема позов до Стокгольмського арбітражу на понад 12 млрд доларів, а також відмовиться від нових претензій до компанії. Такої домовленості досягли сторони під час переговорів щодо транзиту газу через територію України, про що під час брифінгу в Офісі президента 21 грудня розповів міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.

«Ми врегульовуємо питання майбутніх арбітражів. Це потенційна можливість виграшу, проте в нас вже є візія щодо того, які є домовленості щодо транзиту. Пакетне рішення передбачає перегляд позицій щодо майбутніх арбітражів. Рішення про 3 млрд чітко визначено, а рішення про інші арбітражі будуть безпосередньо в межах пакету відкликані», – сказав він і додав, що 3 мільярди Росія виплатить грошима, «якщо реалізуємо всі пакетні позиції до нового року».

Крім того, він розповів деталі попередніх домовленостей щодо транзиту газу, які українська та російська сторони зафіксували в протоколі під час переговорів 20 грудня у Мінську. Йдеться про 5-річний контракт з можливістю його продовження на тих самих умовах ще на 10 років. У ньому зафіксовані мінімальні гарантовані обсяги транзиту: 65 млрд кубометрів у перший рік і по 40 – у наступні чотири. За словами Оржеля, оскільки обсяги транзиту зменшуються, тариф на транспортування газу зросте. Також він заначив, що в угоді немає пункту про прямі поставки російського газу в Україну.

Виконавчий директор НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко під час брифінгу повідомив, що повернення активів компанії, що розташовані в анексованому Криму, не обговорювалося. За його словами, стороною процесу щодо цього в арбітражі є Російська Федерація, а не «Газпром», тож це окремий процес, який у протоколі не згадується.

Нові угоди сторони мають підписати до 29 грудня, щоб з 1 січня транзит газу продовжився.

Доповнено о 14:15 21 грудня. У протоколі домовленостей, опублікованому Кабміном, йдеться про відмову обох сторін від арбітражних і судових позовів, у яких ще не ухвалене остаточне рішення. Антимонопольний комітет України має скасувати свій штраф Газпрому на загальну суму понад 7,4 мільярдів доларів. Тримільярдний борг «Газпром» має виплатити «Нафтогазу» до 29 грудня 2019 року.

Додамо, що раніше Росія наполягала, щоб «Нафтогаз» відмовився від своїх вимог за рішеннями арбітражів та від інших позовів заради переговорів про продовження контракту на транзит газу територією України. Йшлося, зокрема, про позов до Стокгольмського арбітражу щодо неправильного тарифу на транзит на понад 12 млрд доларів. Як пише «Громадське», «Нафтогаз» планував використати його на переговорах як інструмент тиску, аби продовжити контракт на транзит.

Нагадаємо, 1 січня 2020 року спливає 10-річний транзитний контракт між НАК «Нафтогаз України» і російським «Газпромом». Україна за участю Єврокомісії намагалася домогтися від Росії підписання нового 10-річного договору щодо транзиту газу в обсягах до 90 млрд кубометрів на рік. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.

За наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг «Нафтогазу», який передбачає створення незалежного від «Нафтогазу» Оператора ГТС. Тим часом дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG будує «Північний потік-2», за допомогою якого Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів. Натомість у США затвердили санкції, через які компанія-підрядник зупинила будівництво газопроводу.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук