Компанія Allseas зупинила будівництво «Північного потоку-2» через санкції США
20 грудня Дональд Трамп підписав закон про оборонний бюджет США, який передбачає санкції газопроводів «Північний потік-2» і «Турецький потік»
До теми
Швейцарська компанія Allseas, яка з 2017 року будує російський газопровід «Північний потік-2» в обхід України, оголосила про призупинення робіт через санкції США.
«Очікуючи на набуття чинності закону про оборонний бюджет США, Allseas призупинила свою діяльність щодо будівництва трубопроводу «Північний потік-2». Allseas діятиме відповідно до норм законодавства та очікує вказівки, що містять необхідні нормативні, технічні та екологічні роз'яснення від відповідного органу США», – йдеться в повідомленні, розміщеному 21 грудня на сайті компанії.
Президент США Дональд Трамп підписав закон про оборонний бюджет, що включає санкції щодо будівництва газопроводів «Північний потік-2» і «Турецький потік», а також військову допомогу Україні, напередодні, 20 грудня.
Зокрема, санкції накладаються на:
- судна, які займалися прокладанням труб на глибині 100 футів нижче рівня моря;
- іноземців, які свідомо продавали, здавали в оренду чи надавали ці судна для будівництва трубопроводів або сприяли оманливим чи складним операціям для надання цих суден для будівництва.
Серед обмежень, накладених даним рішенням:
- заборона видачі американських віз і анулювання чинних віз для співробітників або співвласників компаній, що потрапили під ці санкції
- заморожування майна й активів цих людей на території США.
Попри те, що санкції стосуються лише кораблів, у «Нафтогазі» вважають, що вони завдадуть серйозного удару по трубопроводах, оскільки Росія сама не має відповідної техніки і вимушена користуватися послугами іноземних судновласників. Як зазначає «Громадське», компанія Allseas володіє унікальними технологіями з прокладання морських трубопроводів на великих глибинах.
«Північний потік-2» (англ. «Nord Stream 2») – проект магістрального газопроводу з Росії в Німеччину через Балтійське море в обхід України довжиною понад 1200 км. Потужність нового трубопроводу складе 55 млрд м3 газу на рік. Вартість проекту – 9,5 млрд євро. Газопровід будує російський «Газпром» спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall. Спершу планувалося завершити його до кінця 2019 року, але через спротив частини європейських країн, будівництво загальмувалося.
Противниками проекту є, зокрема, Україна, Польща, Угорщина, Молдова, Румунія, Чехія, Словаччина, Латвія, Литва та Естонія. Серед аргументів наводиться, зокрема, посилення енергетичної залежності Європи від постачання російського газу, а також шкода екосистемі Балтійського моря. Сполучені Штати критикують спорудження «Північного потоку-2», вважаючи його загрозою для енергетичної безпеки ЄС. Окрім того, втрати України від «Північного потоку-2» можуть скласти до 3% ВВП. Натомість у Берліні та Москві наголошують, що проект – виключно економічний.
Нагадаємо, 20 грудня 2019 року у Мінську продовжилися тристоронні переговори про транзит російського газу через газотранспортну систему України за участю представників Росії та України, які розпочалися 19 грудня в Берліні. За їхніми підсумками Україна та Росія підписали протокол, деталі якого поки що не розголошують. Як пишуть російські ЗМІ з посиланням на заступника міністра енергетики Росії Дмитра Козака, новий контракт на транзит російського газу через газотранспортну систему України укладуть терміном на 5 років.