Конгрес США затвердив санкції, що зупинять «Північний потік-2»
Серед санкцій – заборона видачі американських віз і анулювання чинних віз для співробітників або співвласників компаній, що причетні до будівництва трубопроводу
Палата Представників американського конгресу затвердила закон про оборонний бюджет, додавши до нього положення про санкції проти причетних до будівництва «Північного потоку-2» та «Турецького потоку» компаній.
Як повідомляє «Європейська правда», документ передбачає, що санкції діятимуть також у разі, якщо ці трубопроводні проекти змінять назву чи будуть замінені іншими.
Зокрема, санкції накладаються на:
- судна, які займалися прокладанням труб на глибині 100 футів нижче рівня моря;
- іноземців, які свідомо продавали, здавали в оренду чи надавали ці судна для будівництва трубопроводів або сприяли оманливим чи складним операціям для надання цих суден для будівництва.
Серед обмежень, накладених даним рішенням:
- заборона видачі американських віз і анулювання чинних віз для співробітників або співвласників компаній, що потрапили під ці санкції
- заморожування майна й активів цих людей на території США.
Рішення ще має затвердити Сенат. Очікується, що це відбудеться вже на початку наступного тижня. Відтак, його має підписати президент.
Не пізніше 60 днів з дня набуття чинності закону держсекретар та держказначейство спільно подають комітетам конгресу звіт, що визначає організації й осіб, які підпадають під санкції. Компанії, залучені до побудови «Північного потоку-2» та «Турецького потоку», матимуть 30 днів після набуття законом чинності, щоби припинити діяльність, пов’язану із будівництвом трубопроводів.
Попри те, що санкції стосуються лише кораблів, у «Нафтогазі» вважають, що воно завдасть серйозного удару по трубопроводам, оскільки Росія сама не має відповідної техніки і вимушена користуватися послугами іноземних судновласників.
Що таке «Північний потік-2» і чому його будівництво необхідно зупинити
«Північний потік-2» (англ. «Nord Stream 2») – проект магістрального газопроводу з Росії в Німеччину через Балтійське море в обхід України довжиною понад 1200 км. Потужність нового трубопроводу складе 55 млрд м3 газу на рік. Вартість проекту – 9,5 млрд євро. Газопровід будує російський «Газпром» спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall. Спершу планувалося завершити його до кінця 2019 року, але через спротив частини європейських країн, будівництво загальмувалося.
Маршрут «Північного потоку-2»
Противниками проекту є, зокрема, Україна, Польща, Угорщина, Молдова, Румунія, Чехія, Словаччина, Латвія, Литва та Естонія. Серед аргументів наводиться, зокрема, посилення енергетичної залежності Європи від постачання російського газу, а також шкода екосистемі Балтійського моря.
Сполучені Штати критикують спорудження «Північного потоку-2», вважаючи його загрозою для енергетичної безпеки ЄС. Окрім того, втрати України від «Північного потоку-2» можуть скласти до 3% ВВП. Натомість у Берліні та Москві наголошують, що проект – виключно економічний.