Україна і Румунія розблокували новий маршрут для імпорту газу

Тепер Україна може імпортувати газ через Трансбалканський газопровід

ЕкономікаАнна Журба, 18 грудня 20194750

«Оператор ГТС України» та румунський оператор Transgaz підписали міжоператорську технічну угоду про взаємодію відповідно до європейських правил з 1 січня 2020 року. Переговори за посередництва Єврокомісії щодо цієї угоди тривали понад три роки, до них також були долучені оператори Болгарії, Греції та Молдови.

Як пише «Європейська правда», ця угода розблоковує Трансбалканський газопровід, що дозволяє усім постачальникам вільно транспортувати газ з Південної Європи та Туреччини через Болгарію і Румунію в Україну та далі у Молдову.

Візуалізація «Європейської правди»

«Це рішення є історичним та надзвичайно важливим, адже дозволяє створити додатковий маршрут для імпорту газу в Україну, насамперед, для забезпечення газом споживачів Молдови та прикордонних споживачів України в Одеській області. Це дасть можливість безперебійно пройти зиму, навіть за умови ймовірного припинення транзиту газу з РФ», – сказав генеральний директор новоствореного «Оператора ГТС України» Сергій Макогон.

Тож з 1 січня в міждержавній точці «Ісакча1 – Орловка1» буде доступною потужність за маршрутом Україна – Румунія в розмірі 17,8 млн кубометрів на добу, а у зворотному напрямку – 15,8 млн кубометрів на добу. Перші аукціони на бронювання цих потужностей відбудуться вже найближчим часом.

Попередня угода між операторами ГТС України та Румунії не дозволяла транспортувати природний газ у реверсному напрямку й не забезпечувала європейські правила взаємодії, оскільки це було заблоковано чинним транзитним контрактом між «Нафтогазом» і «Газпромом». Оскільки з 1 січня дія цього контракту спливає, оператор ГТС України зможе співпрацювати з оператором ГТС Румунії за європейськими правилами.

Крім того, угода між Україною та Румунією створює додаткову технічну можливість для Молдови імпортувати газ з Туреччини та Греції у випадку, якщо «Газпром» зупинить транзит в Європу через територію України.

Нагадаємо, що Україна намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. За словами Олексія Оржеля, Україна зацікавлена у збереженні доходів від транзиту російського газу, однак готова до його припинення.

За наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг «Нафтогазу», який передбачає створення незалежного від «Нафтогазу» Оператора ГТС. Тим часом дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG будує «Північний потік-2», за допомогою якого Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.

У «Газпромі» необхідною умовою на продовження чинного контракту на транзит або укладання нового називають відмову «Нафтогазу» від усіх претензій у міжнародних арбітражах. У той же час виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко виключив відмову України від стягнення 3 млрд доларів із «Газпрому» за рішенням Стокгольмського арбітражу.

За словами голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, є велика ймовірність, що новий контракт з «Газпромом» не підпишуть. У такому разі до переговорів можуть повернутися навесні.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук