Міністерство освіти та науки оприлюднило для громадського обговорення проект закону «Про повну загальну середню освіту». У ньому законодавці, зокрема, хочуть виділити квоти для вивчення предметів мовами національних меншин.
Зокрема, у п’ятій статті цього проекту йдеться про те, що «мовою освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти є державна мова». При цьому, представникам корінних народів або нацменшин гарантується право вивчати свою мову або в школах або через національні культурні товариства. А також здобувати нею шкільну освіту – поряд з державною мовою.
Автори законопроекту хочуть виділити квоти для вивчення предметів мовами національних меншин. Шкільний обсяг для вивчення мов нацменшин – не менш ніж 10%, із поступовим збільшенням їхньої частки до 20%, решта — українською мовою.
Окрім того, у Міносвіти хочуть поділити мови національних меншин. Так, для офіційних мов ЄС квота становитиме від 20 до 40% (частка збільшуватиметься з кожним роком навчання до дев’ятого класу).
У проекті також йдеться, що для навчання рідною мовою меншин формуватимуть окремі класи. Про окремі школи для національних меншин не йдеться.
«Перелік навчальних предметів, що вивчаються державною мовою і мовою національної меншини, визначається освітньою програмою закладу освіти згідно з вимогами відповідних державних стандартів середньої освіти та з урахуванням особливостей мовного середовища», – йдеться у проекті Міносвіти.
Як інформував ZAXID.NET, 5 вересня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який започатковує реформу освіти в Україні. Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова, українська.
Нова редакція закону «Про освіту» передбачає, що діти, які підуть у школи з 1 вересня 2018 року, матимуть можливість навчатися рідною мовою тільки в початковій школі – перші чотири роки. З п'ятого класу всі предмети повинні викладатися українською мовою.
Закон викликав чималу критику з боку держав-сусідів України, а саме - Румунії, Угорщини, Молдови та Польщі, які висловили занепокоєння новим українським законом про освіту. Зокрема, через ухвалення цього закону голова МЗС Угорщини Пейтер Сійярто заявив про бойкот України на міжнародній арені.