Голова МЗС Угорщини заявив про бойкот України на міжнародній арені
Петер Сійярто заявив, що угорська дипломатія перешкоджатиме Україні в реалізації важливих для неї справ
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто викликає у міністерство на понеділок, 11 вересня, посла України в Угорщині Любов Непоп через нещодавно схвалений закон про освіту. Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Як заявив прес-секретар МЗС Угорщини Тамаш Менцер, міністр Сійярто має намір особисто повідомити, що вважає новий український закон про освіту «соромом і ганьбою».
За його словами, Сійярто розпорядився, щоб угорські дипломати не підтримували жодної української ініціативи у міжнародних організаціях, а також, що Угорщина віднині не підтримуватиме важливі для України рішення.
На всіх форумах ООН, ОБСЄ та Європейського союзу Будапешт буде порушувати питання щодо внесення поправок у мовну статтю закону України про освіту, додав Менцер.
Він так само зазначив, що за особистою вказівкою Сійярто угорська дипломатія перешкоджатиме Україні в реалізації важливих для неї справ на міжнародній арені.
Менцер пояснив, що причинами цього рішення Сійярто, з одного боку, стали такі зміни в українському законі про освіту, які нібито унеможливлюють здобуття нацменшинами України, включно зі 150-тисячною угорською нацменшиною, освіти рідною мовою.
З іншого боку, коли Сійярто порушив у четвер це питання перед міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним на зустрічі в рамках програми ЄС «Східне партнерство», відповідь українського колеги була «неприйнятною» для угорської сторони, наголосив Менцер.
Як писав ZAXID.NET, стаття 7 нового закону про освіту передбачає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. При цьому держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах. Нацменшинам гарантують право навчатись в комунальних дошкільних закладах поряд з державною мовою мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через окремі класи (групи) з навчанням мовою нацменшини поряд з державною, і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.
Корінним народам України гарантують право на навчання в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідного корінного народу.
Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який започатковує реформу освіти в Україні. Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.
Новий закон України про освіту, а саме його розділ про мову освіти – державну – викликав критику влади і правих екстремістів в Угорщині.