Вчора Рада змогла відновити справедливість: мій законопроект №3118, який припиняє безпідставну! перереєстрацію комунальних установ з одного міста чи села в інші, підтриманий 305 депутатами та ухвалений в цілому. Не побоюсь назвати це важливою перемогою для місцевих громад, зокрема для Львова. Про що мова?
Протягом останніх років місцеві бюджети потерпали від свавілля деяких обласних та районних рад, які безпідставно перереєстровували комунальні підприємства чи установи з громад, де вони знаходяться та фактично ведуть свою діяльність, в абсолютно інші міста чи села. Так, протягом 2017-2019 було перереєстровано 136 таких підприємств у 16 областях України. Можливо, це одразу не здається великою проблемою. Але змінити місце реєстрації установи означає забрати ключовий податок у місцевої громади — податок з доходів фізичних осіб. А тепер увага: від цього втрати по різних містах України на рік становили 128 млн грн. Немаленька сума, правда?
Львів теж став жертвою таких маніпуляцій обласної ради. Наприклад, минулого року зі Львова в інші міста та села «переїхало» 4 лікарні та історичний музей, який розташований на площі Ринок. Це коштувало місту 47 млн грн. Фактично до сьогодні не було ніяких законодавчих регуляторів, які б зупиняли це свавілля.
Деякі обласні та райради в будь-якій громаді могли в зручний для них час перереєструвати установи посеред року і, таким чином, розбалансувати місцевий бюджет. Об'єктивних причин так вчиняти не було. Зате могло бути багато суб'єктивних: політичний тиск, власні фінансові вигоди, різні кулуарні домовленості тощо.
Місцевий бюджет міг би втратити ще чимало своїх податків. І це потрібно було зупиняти. Саме тому ми разом з депутаткою 7 скликання Львівської міської ради Юлею Гвоздович та народною депутаткою Наталею Піпою після «переїзду» 5 установ зі Львова підняли цю проблему в публічному просторі. Відтоді я разом з командою юристів почали займатись вирішенням питання на законодавчому рівні. Карантин та пандемія трохи пригальмували прийняття закону. Проте вчора нарешті маємо переможне голосування.
1. Що передбачає закон? Відповідно до закону всі комунальні установи мають бути зареєстровані там, де розташовані та фактично свою діяльність. Отже, якщо лікарня працює у Львові, обласна рада більше не має права її «переносити» у Великій Любінь.
2. Чи повернуть раніше перереєстровані установи? Так, обласні та районні ради зобов'язані протягом трьох місяців перереєструвати установи туди, де вони знаходяться та фактично ведуть свою діяльність. Отже, податки повернуться тим громадам, яким вони по праву належать.
3. Що робити, якщо обласні та райради не забажають реєструвати установи назад? Якщо обласні/районні ради не виконають вищезгаданого пункту, то органи місцевого самоврядування можуть звертатися до суду.
4. Що це все дасть? Прийнятий закон забезпечить справедливий розподіл ПДФО, а методи такого виду політичного шантажу від деяких обласних та райрад відійдуть у минуле. Тож тепер бюджети місцевих громад, в тому числі Львова, будуть захищені.
Громади України мають розвиватись. Тож і надалі працюватиму над тим, аби створити для цього всі відповідні умови.