Львівська облрада ініціює передачу газорозподільних систем у власність територіальних громад Львівщини. Йдеться про те, щоб державні газові мережі, які перебувають у користуванні «Львівгазу», передати у комунальну власність та під контроль громад. Наслідки такої ініціативи наразі не прораховані та незрозумілі, тому виглядає вона як політичний піар.
ZAXID.NET спробував з’ясувати можливий ефект таких рішень і як це може позначитися на кінцевих споживачах.
Що вирішили депутати
На засіданні у вівторок, 16 лютого, депутати прийняли рішення «Про передачу газорозподільних систем у спільну власність територіальних громад Львівської області», яке наразі не підкріплене жодними економічними розрахунками. Тобто депутати лише виступили з ініціативою. Приводом стало обурення мешканців зростанням тарифів на газопостачання з початку цього року.
Відтак депутати доручили профільному департаменту ЛОДА у місячний термін сформувати списки газорозподільних систем (підвідних, вуличних газопроводів та споруд на них) у розрізі територіальних громад Львівської області та подати ці списки до управління майном обласної ради.
Після проведення такої інвентаризації облрада звернеться до Кабміну про передачу газових мереж з державної у комунальну власність громад Львівщини. У разі позитивного рішення уряду, облрада планує cтворити власне підприємство, яке буде обслуговувати газові мережі, або ж передасть їх в оренду на конкурентних засадах. Ще інший варіант – передати мережі у власність ОТГ.
Представив ініціативу на сесії заступник голови депутатської комісії з питань інженерного господарства, депутат від фракції УГП Тарас Чолій – жодних економічних розрахунків він не озвучив.
«Ми можемо просто спостерігати і говорити своїм виборцям, що нічого не відбувається. Але ми можемо ініціювати цей процес, звернувшись до уряду, до інших органів влади і, принаймні, почати цю комунікацію. Можливо, за нашим прикладом таке, як ви кажете, популістичне рішення приймуть інші обласні ради України. І ця хвиля дасть змогу донести до уряду, до президента, що не все так добре, що не повинні монополісти, олігархи заробляти надприбутки за рахунок простих людей», – відповів Тарас Чолій на зауваження окремих депутатів про популізм такого рішення.
Бачення ЛОДА
У Львівській ОДА підтвердили ZAXID.NET, що наразі жодних розрахунків щодо доцільності передачі газових мереж у комунальну власність, немає.
Зараз управління газорозподільними системами, власником яких є держава, здійснює міністерство енергетики, як центральний орган виконавчої влади. Водночас, мережі передані у відання облгазів – вони їх обслуговують, експлуатують і отримують за це відповідну плату. Рішення про передачу газопроводів у комунальну власність громад може прийняти лише Кабмін.
За даними ЛОДА, на сьогодні «Львівгаз» обслуговує і експлуатує понад 25 тис. км газогонів, з яких понад 70% державної форми влаcності, понад 20% належать населенню і близько 5% – перебувають у власності бізнесу.
Як розповів ZAXID.NET перший заступник голови ЛОДА Андрій Годик, понад 20% з усіх газогонів і додаткової інфраструктури (ГРП і ШГРП) дуже зношені, термін їх екcплуатації понад 40 років, тому на модернізацію потрібні немалі видатки. Це може лягти додатковим тягарем на бюджет громади та на споживача.
«Приймаючи такі рішення, треба розуміти, що потрібно і надалі забезпечити належне функціонування системи розподілу – її потрібно ремонтувати, обходити, а це додаткові витрати, які в кінцевому результаті ляжуть на споживача», – каже Андрій Годик.
Якщо ж кінцевою метою ставити інтереси споживачів, зауважує посадовець, тоді треба подбати не про зміну форми власності, а про встановлення обґрунтованого та прийнятного для людей тарифу. Тариф, за яким облгази здійснюють доставку газу споживачам, затверджує НКРЕКП, однак ЛОДА може подавати свої зауваження чи пропозиції. З 1 січня цього року для споживачів «Львівгазу» тариф на доставку газу становить 1,68 грн/м3 без ПДВ або ж 2,01 грн/м3 з ПДВ.
«ЛОДА вважає, що цей тариф не є економічно обґрунтований. Тому ми вкотре звернулися до НКРЕКП щодо перегляду тарифу для «Львівгазу» та перегляду самої методики формування тарифу», – розповідає Андрій Годик.
Реакція «Львівгазу»
У «Львівгазі» застерігають про можливі непередбачувані наслідки таких рішень, які ініціює Львівська облрада. Актуальним є питання безпеки, адже газові мережі – це критична інфраструктура і нею мають опікуватися фахівці. Інших організацій, які можуть обслуговувати газові мережі, у Львівській області немає.
«Поки ми не розуміємо механізму, що вони планують далі робити з тими мережами. І, на нашу думку, це є популістичне рішення, – каже речник «Львівгазу» Ярослав Альохін. – Бо всі прекрасно розуміють, якщо мережі передадуть у власність ОТГ, почнеться поділ – кожна громада захоче свої мережі забрати собі. Відповідно у кожній громаді і в кожному районі мають бути свої аварійні служби, все своє. Газова мережа – це єдина система, яка має функціонувати як єдиний організм. Якщо кожен почне ділити її на маленькі клаптики, неможливо спрогнозувати, що з цього виде. Програє лише споживач».
Якщо ж газові мережі передадуть на баланс ОТГ, а потім знову в користування «Львівгазу», але вже на основі платної оренди – це позначиться на кишені споживачів.
«Зараз ми обслуговуємо мережі на безоплатній оренді – держава передала їх нам в обслуговування, а ми гарантуємо, що обслуговуємо їх та забезпечуємо безперебійність газопостачання. Якщо поставлять вартість оренди, ми її будемо закладати в тариф», – каже Ярослав Альохін.
З його слів, на утримання, обслуговування та ремонт мереж «Львівгаз» витрачає 75% від тарифу за доставку газу. Решту йде на повірку, заміну лічильників тощо.
Не всі громади впораються з утриманням газових мереж
ZAXID.NET запитав реакцію на рішення Львівської облради у керівників кількох заможних прильвівських ОТГ. Вони не в захваті з різних міркувань.
Так, голова Сокільницької ОТГ Тарас Сулимко вважає, що для держави було помилкою віддати такі стратегічні системи як газопостачання та електропостачання у приватні руки. «Нічого не модернізується, не робиться. Приватні структури просто витягують усі соки, які можуть», – переконаний голова ОТГ.
На його думку, рішення обласної ради можливо і правильне, але не всі громади зможуть самотужки впоратися з утриманням газових мереж. А зношені труби стануть лише додатковим тягарем для громад.
«Газові служби перед тим, як передати мережі громадам, повинні привести їх у такий стан, у якому вони їх взяли. Вони використали, витягли всі соки, а тоді на тобі, небоже, що мені негоже», – каже Тарас Сулимко.
За словами голови Зимноводівської ОТГ Володимира Гутника, на території його громади державних газових мереж майже немає, а в основному мережі, побудовані у 1980-х роках за рахунок кооперації коштів мешканців села.
«Ці мережі передані «Львівгазу» на обслуговування. Думаю, що ця практика є нормальна, бо кожне село не створить фірми, щоби обслуговувати мережі, – каже Володимир Гутник. – Разом з тим, не може бути використання побудованих людьми мереж для збагачення окремих людей і «Львівгазу». За обслуговування мереж мала би бути розумна і прийнятна для людей ціна».
Загалом, вважає Володимир Гутник, для людей має бути єдина ціна за газ.
«Населення задурманили розрахунками в оплаті за газ, за транспортування газу. Як на мене, це зроблено спеціально, щоби люди нічого не розуміли. Треба бути професором чи академіком, щоби розібратися в їхніх хитросплетіннях. Покупець повинен заплатити за кінцевий продукт – за газ – і до побачення», – каже голова громади.