МЗС України перевірить угорське фінансування закладів освіти на Закарпатті

Голова угорської громади області, яка звітує про гроші перед Будапештом, заявила про утиски з боку української влади

13:46, 4 серпня 2019

Міністерство закордонних справ України затребувало від угорськомовних освітніх закладів області терміново надати звіт про надану за останні п’ять років Угорщиною фінансову допомогу. Про це в повідомила голова Товариства угорських педагогів Закарпаття (KMPSZ), депутатка Закарпатської облради і ректорка приватного угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ільдіко Орос, інформує «Закарпаття онлайн».

За її слова, запит стосується понад 200 дитсадків і шкіл Закарпатської області України. Згідно з позицією МЗС, перевірка має на меті посилення боротьби з корупцією, забезпечення прозорості раціонального використання отриманих коштів і чіткішому обліку.

На думку Орос, така вимога є дискримінаційною. «Усе це абсурд ще й тому, бо обласна рада прийняла рішення, в якому чорним по білому записано, що навчальні заклади Закарпаття можуть отримувати допомогу з-за кордону. З другого боку, запит МЗС дискримінативний, бо зобов’язує надати інформацію лише про допомогу, що надійшла з Угорщини, хоча достеменно відомо: таку ж надає, скажімо, Чехія. І по-третє, ці суми надходять в Україну цілком офіційно на основі договорів з утримувачами освітніх закладів, згідно з якими гроші можуть бути використані на ті чи інші роботи, по завершенню яких складається акт про передачу збудованих чи оновлених об’єктів державним структурам», — заявила вона.

При цьому Орос не приховує, що за підсумками освоєння вказаних коштів потрібно відзвітуватись перед Угорщиною.

Нагадаємо, депутатка Закарпатської облради Ільдіко Орос ославилася після того, як у жовтні 2018 року виступила на мітингу у Будапешті. З трибуни в центрі столиці сусідньої країни вона заявила, що угорців в Україні утискають за фашистськими та комуністичними методами. На її думку, комуністичні та фашистські методи нині чинні в світі, особливо в Україні. За її словами, події в державі їй «нагадують події 100-150 літньої давнини, протягом яких відбувалися переслідування євреїв».

Вона також заявила, що вдячна уряду Угорщини за економічну, соціальну, культурну допомогу та політичну підтримку.