На Дніпропетровщині знайшли рідкісні кам’яні стели енеоліту і скіфської доби

КультураРоман Ганкевич, 9 листопада 20173700
На Дніпропетровщині знайшли рідкісні кам’яні стели енеоліту і скіфської доби
фото 5 канал
Знахідки перевезли до Дніпропетровського історичного музею

У селах П’ятихатського району Дніпропетровщини археологи знайшли три кам’яні стели різних епох, одна з яких – скіфська – вважається дуже рідкісною. Про це повідомили працівники відділу археології Дніпропетровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького, які брали участь в експедиції, інформує «Радіо Свобода».

За даними археологів, невеликий стелоподібний камінь доби раннього бронзового віку, який датують приблизно другим тисячоліттям до нашої ери, знайшли на околиці села Лозуватка, просто обабіч дороги. На знахідці дослідники змогли розгледіти викарбувані очі. Поруч зі стелою археологи виявили крем’яну скребачку – знаряддя праці доби енеоліту.

«Ця рання енеолітична стела, вона відірвана від свого комплексу. Ми не знаємо, до якого кургану чи поховання вона належала. Тим не менше, для вивчення цієї монументальної культової скульптури це важливо», – розповіла науковий співробітник історичного музею Дніпра Дар'я Романчук.

Друга знахідка – скіфська стела, знайдена за два кілометри від села Вишневого, датується VII-V ст. до н. е. На ній можна розгледіти обриси голови, а також руку, що йде за спину. Фахівці стверджують, що це дуже рідкісний екземпляр з елементами іконографії. «На скіфській стелі видно добре голову, перехід на плече, повністю – руку. Це досить цікаво, такі знахідки – з випуклими формами саме в граніті – рідкісні. Скіфська знахідка дуже цікава, тому що у нас в музеях всього шість скіфських статуй зберігається», – зазначили дослідники.

Із датуванням третьої знахідки, зробленої в одному з покинутих сіл П’ятихатщини, науковці поки що не визначились. Як розповіли учасники експедиції, це камінь, діаметром приблизно в метр, з видовбаним у верхній частині прямокутним жолобом, об’ємом у 15-20 літрів, з пласким дном. Науковці припускають, що це може бути давній жертовник. «Судячи з вивітреності каміння, ця знахідка може датуватись періодом до нашої ери», – зазначили учасники експедиції.

Фото: Дніпропетровський національний історичний музей ім. Дмитра Яворницького

Знахідки перевезли до Дніпропетровського історичного музею, колекція кам’яної пластики якого тепер складає 98 експонатів. За словами науковців, нові об’єкти мають пройти первинну реставрацію і консервацію, а потім, імовірно, їх виставлять в експозиції.

До слова, Дніпропетровський історичний музей ім. Яворницького має найбільшу в Україні й другу за величиною у Європі колекцію кам’яної пластики, в основному, це половецькі та скіфські баби, є статуї, яким по 2,5 тисячі років. Частину колекції зібрав свого часу відомий історик Дмитро Яворницький.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук