За два тижні розкопок волонтери знайшли близько 150 єврейських надгробків – мацев на вул. Ганни Барвінок у Львові. Роботи на цій вулиці наразі припинили, а усі надгробки незабаром відвезуть на Янівський цвинтар.
Розкопки на вулиці Ганни Барвінок розпочались 15 червня після того, як під час ямкового ремонту там виявили залишки мацев. Як розповів ZAXID.NET керівник волонтерської організації «Хесед Ар'є», яка ініціювала проведення розкопок, Олександр Назар, за два тижні волонтерам вдалося витягти близько 150 могильних плит, вагою мінімум 150 кг кожна. Щоденно на розкопках працювало до 12 волонтерів.
«Ми дослідили близько 30 метрів (зі 185-ти) вулиці. Спочатку було дуже важко, бо діставали усе руками, іноді по шість людей одну плиту витягали. Потім назбирали трохи грошей і замовили спецтехніку, яка допомогла працювати швидше», - розповів Олександр Назар.
Членам організації «Хесед Ар'є» допомагали діставати мацеви волонтери організації «Будуємо Україну разом», представники римо-католицької спільноти та мешканці прилеглих вулиць.
Розкопки на вул. Ганни Барвінок зупинили 2 липня. За словами Олександра Назара, ще кілька сотень надгробків залишаються під асфальтом. Їх будуть діставати під час наступного етапу розкопок, проте наразі невідомо, коли він розпочнеться.
Розкопки на невеликій ділянці вулиці Ганни Барвінок тривали два тижні
Зараз усі знайдені мацеви зберігаються на тротуарі вулиці Ганни Барвінок. Їх невдовзі почистять та перевезуть до єврейської дільниці на Янівський цвинтар. В майбутньому тут планують встановити стелу, частиною якої можуть стати знайдені надмогильні плити.
Зазначимо, що за даними організації «Хесед Ар'є», вулиця Ганни Барвінок, протяжністю 185 м, повністю вистелена надмогильними плитами з єврейських кладовищ. У організації зазначають, що вулицю єврейськими плитами виклали німецькі окупанти у 40-х роках, оскільки тут розташовувалось управління Гестапо, також тут проживали представники керівництва окупантів.
Додамо, що у Львові вже не вперше знаходять єврейські надгробки під час ремонту вулиць, однак, за словами Олександра Назара, знахідка на вул. Ганни Барвінок – наймасовіша.