У Львові під час ремонту вулиці знайшли єврейські надмогильні плити

Усю вулицю Ганни Барвінок в часи ІІ Світової війни вимостили єврейськими надгробками

Знайдені могильні плити надгробки належать членам довоєнної єврейської громади у Львові

У Львові під час ремонтних робіт на вул. Ганни Барвінок під асфальтом виявили єврейські надгробки – мацеви. Волонтери з організації «Хесед Ар’є» розпочали роботу з їх вилучення, через що ремонтні роботи на вулиці припинено.

Ремонтні роботи на вул. Ганни Барвінок, що з'єднує вул. Г. Чупринки та вул. Єфремова, розпочались у п’ятницю, 15 червня. Зокрема, працівники ШРП вирізали пошкодженні ділянки дороги. Місцеві жителі побачили на місцях, де було знято асфальт, єврейські могильні плити, і звернулися до єврейської організації «Хесед Ар’є». Волонтери організації у свою чергу звернулися до Франківської районної адміністрації з проханням тимчасово припинити ремонтні роботи.

«До нас звернулися представники єврейського культурного товариства, що камені, які там знайдено, це надмогильні плити, якими німці під час ІІ Світової війни виклали дорогу», - сказав ZAXID.NET керівник Франківської РА Орест Тимчишин.

Близько 15 мацев волонтери уже дістали, проте ще близько сотні, за словами керівника організації «Хесед Ар’є» Олександра Назара, ще залишаються під асфальтом. Ними замощена уся вулиця.

«Виконувати роботи складно, бо зверху йде шар асфальту, грунт, і надгробки складно від’єднувати, вони великі. Будемо просити місто, щоб нам в цьому допомогли», - сказав ZAXID.NET Олександр Назар.

З-під асфальту на вул. Ганни Барвінок планують викопати близько сотні єврейських надгробків

Усі ці надгробки належать членам довоєнної єврейської громади у Львові, на що вказують відповідні дати смерті людей: 1936, 1940 тощо. Ними замостили вулицю німецькі окупанти, оскільки там жили представники їхнього керівництва.

«Надпис на одному з надгробків викарбувано на мармурі. Ми вже можемо назвати декілька імен - Малка, Ицак Дуклер, Хаїм Соломон Давідман, Маркус Акерман, Мехель Лейб Аксельрад. Зараз зроблено лише частину робіт. Справжні відкриття мабуть ще чекають на нас попереду», - повідомили в організації «Хесед Ар’є».

Частини з найдених надгробків залишились майже неушкодженими, проте більшість розпалась на частини. Усі вилучені мацеви повернуть на Янівський цвинтар до єврейської дільниці, звідки їх і вилучили німці у 1940-х роках.

Додамо, що що на вул. Ганни Барвінок вже не вперше знаходять мацеви – лише торік волонтери забрали звідти близько 12 плит, частина з яких була на території дитсадочку. Також кілька надгробків знаходили у 2008 та 2010 роках.

Організація «Хесед Ар’є» має інформацію ще про інші вулиці Львова, які вимощені мацевами. Зокрема, єврейські надгробки розміщені під асфальтом на території гаражів Львівського державного обласного навчально-курсового комбінату, що на Личаківській, 27а. Мацевами замощено і частину подвір’я музею «Тюрма на Лонцького», що на вул. С. Бандери,1.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук