В Рівненській області провели перші аукціони на отримання спеціальних дозволів на користування надрами для видобутку бурштину. Про це повідомив голова Рівненської облдержадміністрації Віталій Коваль на своїй сторінці в Facebook.
«Дві ділянки в 10 га в Олексіївці Сарненського району виставили на сайті «Prozzoro» ще в червні. А вже 17 липня відбулися онлайн торги», – написав Коваль.
Початкова ціна першої ділянки була 319, 6 тис грн. А під час аукціону зросла майже в 40 разів і склала 12 млн 630 тис грн. Друга ділянка стартувала з 333,2 тис. грн. А купили її за 29 млн грн, що в 90 разів більше.
Всього участь у першому аукціоні взяли 4 фірми, а в другому - 6. Переможці отримали спеціальні дозволи на 5 років.
Вони дають право проводити геологічне вивчення та подальший видобуток бурштину на зазначених ділянках.
Таким чином, держава отримала 40 млн грн від легалізації видобутку бурштину в Рівненській області.
Зазначимо, що упродовж останніх п’яти років Рівненську, Волинську і Житомирську області накрила хвиля нелегального видобутку бурштину. Влада вводила в ці регіони додаткові сили поліції та Національну гвардію, щоб зупинити нелегальний видобуток бурштину, однак повністю побороти такий видобуток правоохоронці не змогли. Групи, які нелегально копають бурштин, володіють спецтехнікою та зброєю.
Нелегальні копачі бурштину спершу в лісі, під яким залягає бурштин, роблять просіку. Дерева викорчовують, розчищають невелику смугу землі, в якій екскаватором копають канал від найближчої річки. Через деякий час ліс перетворюється в болото. Вода з відкритих каналів затоплює все навколо, верхній родючий шар ґрунту повністю змивається, залишаються лише глина й пісок. У таких умовах новий ліс уже не росте. Необроблений бурштин масово вивозять за кордон.
Наприкінці 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію видобутку бурштину, який Верховна Рада ухвалила 19 грудня.