Верховна Рада ухвалила закон про легалізацію видобутку бурштину
Законом вводиться кримінальна відповідальність за незаконне видобування бурштину
Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроект №2240, який передбачає введення єдиних дозволів на геологічне вивчення бурштинових надр з подальшим видобуванням бурштину на 5 років на ділянки до 10 гектарів. Це рішення підтримали 279 народних депутатів, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Відповідно до законопроекту, початкова ціна дозволу визначатиметься з розрахунку 3,4 тис. грн за га ділянки бурштинових надр, площа ділянки не може перевищувати 10 га.
Ці вимоги знижують «поріг входу» для видобування бурштину: взяти участь в аукціоні на купівлю дозволу зможуть не лише великий, а й середній та малий бізнеси.
Власники дозволів не потребуватимуть отримання гірничого відводу та дозволу на зняття ґрунту, що спростить і пришвидшить процедуру видобування бурштину.
Також вводиться кримінальна відповідальність за незаконне видобування бурштину та ухилення від рекультивації земель, порушених внаслідок користування надрами.
До 1 січня 2021 року забороняється експорт необробленого бурштину. За задумом уряду, заборона на експорт необробленого бурштину повинна зменшити обсяги нелегального видобутку цього каміння.
Верховна Рада також прийняла за основу урядовий законопроект №2241 з поправками до Податкового кодексу про зниження ставки рентної плати на видобуток бурштину з 25% до 10%. Законопроект підтримали 266 народних депутатів.
Раніше Кабмін вніс до Ради три закони про видобуток бурштину. Окрім зазначеного вище проекту, на розгляд були представлені законопроекти №2241 «Про внесення зміни до статті 252 Податкового кодексу України щодо впорядкування розміру ставки рентної плати за користування надрами для видобутку бурштину» та №2242 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо розподілу рентної плати за користування надрами для видобутку бурштину».
Раніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявляв, що Кабмін також пропонує віддавати ділянки, на яких нелегально видобували бурштин, «білим учасникам» ринку з умови, що після завершення видобутку вони проведуть рекультивацію.