Соціал-демократи і ХДС/ХСС перемогли на парламентських виборах у Німеччині

За попередніми даними, до німецького парламенту пройшли п'ять партій

07:40, 27 вересня 2021

Федеральна виборча комісія Німеччини вранці 27 вересня оприлюднила попередні результати парламентських виборів. Результати підрахунку опубліковані на офіційному сайті.

Згідно з ними, переможцем виборів стала Соціал-демократична партія (SPD) та її представник Олаф Шольц – 25,7% голосів. Партія чинної канцлерки Ангели Меркель – блок Християнсько-демократичного і Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС, нім. CDU/CSU) на чолі з Арміном Лашетом – набрала 24,1%. З них 18,9% здобула ХДС, а 5,2% – ХСС. Остання висуває своїх кандидатів лише у федеральній землі Баварія, однак парламентські фракції цих двох партій діють спільно.

Зазначимо, що ХДС/ХСС на цьогорічних виборах показали значно гірші результати, аніж на виборах у 2017 році: тоді ХДС набрала 26,8 % голосів, а ХСС – 6,2 %.

Також п’ятивідсотковий бар’єр подолали партія «Союз-90 / Зелені» – 14,8% голосів, «Вільна демократична партія» (FDP) – 11,5%, і праворадикальна «Альтернатива для Німеччини» – 10,3%.

Ці результати майже збігаються з даними екзит-полів, з тим винятком, що «Ліва партія» не подолала 5-відсоткового бар’єру. Водночас вони є попередніми, а не остаточними.

Остаточні результати виборів до німецького парламенту будуть оголошені 15 жовтня.

Лідер соціал-демократів Олаф Шольц вже заявив, що новий уряд Німеччини формуватимуть без партії Ангели Меркель та Арміна Лашета. Соціал-демократи покликали в коаліцію «Зелених» та «Вільну демократичну партію», пише DW.

На думку політика, Християнсько-демократичний союз вже отримав сигнал невдоволення від виборців, отож в уряді перебувати не повинен.

«Вони (виборці) надали мандат на формування уряду нам, вони посилили позиції трьох партій: СДПН, "Зелених" і " Вільної демократичної партії" – саме ці партії мають очолити наступний уряд», – сказав Шольц.

Разом ці три політичні сили здобудуть 416 мандатів з 735.

Явка на виборах в Німеччині становила 76,6%.

Зазначимо, що вибори до німецького парламенту, які відбулися 26 вересня, визначають, хто замінить канцлерку Ангелу Меркель після 16 років на цій посаді. Після «епохи Меркель» вперше за довгий час канцлером може стати представник соціал-демократів. Орієнтовно у вівторок можуть початися перемовини про склад нового уряду, пише «Українська правда».

Німеччина – одна з країн «нормандської четвірки», яка займається питаннями вирішення конфлікту на Донбасі. Уряд формуватиме парламентська коаліція. За словами німецького політолога, професора Єнського університету Андре Гертеля, Найнебезпечніший для України сценарій – ліва коаліція, сформована соціал-демократами і «Лівими». Водночас найбільш вдалим сценарієм для України була б коаліція між ХДС і «Зеленими». Можливо – за участю вільних демократів або лібералів.

«Втім, треба розуміти, що перший час будь-яка коаліція – хто б не був на її чолі, представник СДПН або ХДС, – це виклик для України. Будь-який новий німецький лідер захоче врегулювати відносини з [президентом Росії Володимиром] Путіним. Будемо відверті, навіть конфлікт в Україні не є для них таким же важливим, як необхідність побудувати добрі відносини з російським лідером. На жаль, така політична реальність. Як мінімум, це означає, що за нового канцлера Німеччина не буде (принаймні, в найближчому майбутньому) претендувати на лідерство в Нормандському форматі і в розв'язанні конфлікту на Донбасі», – сказав політолог в інтерв’ю «Європейській правді».